logo prehis.cz Cestování Okres Sokolov Citice Dolní Hluboká

Dasnice

Informace

Městský erb:

dasnice_znak_32955514493_o

Navštíveno: 9. 3. 2017

Historie: Dasnice, malebná vesnice s bohatou historií, se může pochlubit písemnými prameny sahajícími až do 14. století. Přesto se předpokládá, že její vznik je ještě starší, a to až do 13. století. První zmínky o Dasnicích se objevují v lenních knihách Hornofalckého rodu Lantkrabích z Leuchtenbergu. Tyto záznamy jsou bohužel bez datace, ale orientačně se datují mezi lety 1360 a 1379, kde jsou Dasnice zmiňovány jako Tassnicz.

V těchto dobách byl Chlumek, dnes součást Dasnic, uváděn jako samostatná ves a jeho lenními pány byli Leuchtenbergové. S postupem času se však Chlumek stal součástí Dasnic. Jak šel čas, Dasnice se staly majetkem Šliků a následně Perglerů z Perglasu.

V 16. století se pány v tomto kraji země staly Štolcové ze Simsdorfu. Kvůli bitvě na Bílé hoře však o svůj majetek přišli. V 18. století se majiteli Dasnic stali Nosticové. Dasnice byly následně připojeny k politickému okresu Dolní Rychnov a ztratily tím svou samostatnost.

Nicméně, Dasnice nezůstaly dlouho bez své samostatnosti. V roce 1876 se jim podařilo získat ji zpět a od té doby jsou Dasnice samostatnou obcí již více než 130 let. Tato vesnice je tak svědkem mnoha historických událostí a proměn, které odrážejí bohatou historii tohoto regionu.

Zdroj: http://www.dasnice.eu/

Dojmy: Maličká vesnička, kde byla krásná sídla, která díky minulému režimu značně chátrají.

Mapa

Památky a zajímavosti

dům čp. 10 v Dasnicích
kaple v Dasnicích
pomník obětem 1. a 2. světové války v Dasnicích
Smírčí kříž 0125 v Dasnicích
tvrz Chlumek v Dasnicích
zámek Chlumek v Dasnicích