logo prehis.cz Cestování okres Cheb Úbočí Vackovec

Úšovice

Informace

Navštíveno: 11. 12. 2019

Historie: Úšovice, které jsou nejstarší částí Mariánských Lázní, mají bohatou historii. Původně byly samostatnou obcí, ale postupem času se staly součástí Mariánských Lázní.

V nejstarší části Úšovic, kde se nyní nachází kostel sv. Antonína, kdysi stávala tvrz, jejíž zbytky jsou dodnes v terénu patrné. První písemná zmínka o vesnici pochází z roku 1273, kdy byla majetkem kláštera Teplé, který ji vlastnil až do zrušení patrimoniální správy.

Mariánské Lázně, které původně patřily k Úšovicím, byly z nich vyčleněny po roce 1818. Po vybudování železniční trati a nádraží v roce 1872 dostalo nádraží v tehdejších Úšovicích název Mariánské Lázně.

Kolem hostince Schönau, postaveného v roce 1838, a v okolí vyrostly čtvrti Šenov, Bellevue, Nádražní čtvrť a Luft. Po mnoha letech debat a neshod byly čtvrti Šenov a Nádražní odtrženy od Úšovic a připojeny k Mariánským Lázním v roce 1893.

V roce 1941 byly k Mariánským Lázním připojeny i Úšovice s osadami Stanoviště a Hamrníky. Po válce byl tento příkaz anulován, ale město Mariánské Lázně okamžitě požádalo o nové právní připojení Úšovic, které tak z hlediska dnešního práva nastalo v roce 1945.

V šedesátých letech vznikl problém na novém sídlišti Panská Pole, kde se proplétá klikatá katastrální hranice a systémy číslování domů se zde prolínají. V současnosti zde natrvalo žije valná většina mariánskolázeňských obyvatel.

Úšovice si zachovaly svůj osobitý charakter a půvab vlastní celému lázeňskému místu. Dle sčítání z roku 2011 zde žilo celkem 6 651 obyvatel.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/%C3%9A%C5%A1ovice

Dojmy: Malebné městečko, které je nyní součástí Mariánských lázní.

Mapa

Památky a zajímavosti

Antoníčkův pramen v Úšovicích
dům čp. 83/3 v Úšovicích
fara v Úšovicích
kostel sv. Antonína Paduánského v Úšovicích
krucifix v Úšovicích
krucifix v Úšovicích
Prelátův pramen v Úšovicích