logo prehis.cz Cestování okres Cheb Úšovice krucifix

Úšovice - Prelátův pramen

Informace

Navštíveno: 11. 12. 2019

Historie: Představte si, jak se procházíte Pottovým údolím poblíž malebné vesnice Úšovice. Vaše cesta vás zavede k Prelátovu prameni, který je jedním z nejníže položených pramenů Mariánských Lázní. Tato slabě mineralizovaná kyselka je svým složením podobná Ambrožovým pramenům.

V roce 1920 bylo původní jímaní pramene prohloubeno do hloubky 6 metrů a pramen byl následně vyveden pro uhličité koupele v lázních a také do přepadu v nově postaveném altánu. Původní pramen vyvěral z pařezu a jeho první úprava byla provedena v roce 1890.

Nicméně, postupem času bylo jímání pramene následkem nízkého toku zrušeno. Až v roce 1984, po rekonstrukci pavilónku, byl opakován pokus o zpřístupnění kyselky. Bohužel, po poškození pramen znovu přestal téct.

Ale nezoufejte! V roce 2008, za pomoci čerpadla, pramen opět začal vytékat ze studny č. 5. A to nejen to, pramen nyní vytéká z dřevěné sochy, která stojí kousek od pavilonu a znázorňuje čůrajícího mnicha.

V sousedství původního pavilonu je pro veřejnost zbudovaný krásný přírodní areál s atrakcemi pro děti. Původní název pramene byl Potta, podle údolí, v němž se nachází. Dnešní název má až od roku 1902, kdy ho díky zásluze preláta Gilberta Helmera získal tepelský klášter. Takže příště, když budete v Mariánských Lázních, nezapomeňte navštívit Prelátův pramen a užít si jeho krásu a historii.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Prel%C3%A1t%C5%AFv_pramen

Dojmy: Velmi originální pojetí vyvedení pramene.

Mapa

Fotografie

Prelátův pramen v Úšovicích
Prelátův pramen v Úšovicích
×