logo prehis.cz Cestování okres Cheb Polná Popovice

Pomezí nad Ohří

Informace

Městský erb:

549px-Pomezí_nad_Ohří_CoA

Navštíveno: 5. 3. 2020

Historie: Pomezí nad Ohří, známé do roku 1950 jako Mühlbach, je malebná vesnice ležící zhruba 6 km západně od Chebu. Ačkoliv přesné datum založení vesnice není známo, první písemná zmínka o ní pochází z roku 1322, což naznačuje, že patří mezi nejstarší vesnice na Chebsku.

V době svého vzniku byla vesnice v majetku města Cheb. Během let 1462 a 1478 byla vesnice vypálena českým vojskem. V roce 1526 se zde usadily císařské jednotky, které vesnici plenily. V roce 1575 zde byl založen kamencový důl s manufakturou na úpravu kamence. Těžba se však nikdy pořádně nerozrostla a v roce 1833 byla ukončena díky využívání levnějšího dřevěného uhlí.

Po zrušení patrimoniální správy v polovině 19. století se Pomezí nad Ohří stalo samostatnou obcí. Dne 1. května 1945 zde překročili hranice českoslovenští vojáci pod vedením podplukovníka Sítka, kteří bojovali po boku spojenecké armády. V roce 1976 vesnice ztratila svou samostatnost a stala se součástí města Cheb. V roce 1990 se však opět stala samostatnou obcí, kterou je dodnes. Podle sčítání lidu z roku 2020 zde žije celkem 302 obyvatel. Vesnice Pomezí nad Ohří je tak skvělým příkladem historického vývoje a proměny českých vesnic.

Zdroj: Naučná tabule

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Pomez%C3%AD_nad_Oh%C5%99%C3%AD

Dojmy: Větší obec, která má řadu zajímavostí.

Mapa

Památky a zajímavosti

dům čp. 18 v Pomezí nad Ohří
hrad Liebeneck v Pomezí nad Ohří
kostel sv. Jakuba v Pomezí nad Ohří
pomník Československé zahraniční armády v Pomezí nad Ohří
pomník Pohraniční stráže v Pomezí nad Ohří
pomník Václava Königsmarka v Pomezí nad Ohří
PR Pomezní rybník