logo prehis.cz Cestování okres Cheb Kladruby Klášter

Kladská

Informace

Navštíveno: 27. 2. 2016

Historie: Kladská, známá také jako Glatzen v němčině a Kladské v češtině do roku 1945, je malebná osada, která se nachází asi 7 kilometrů severně od Mariánských Lázní. Tato oblast byla původně pokryta hraničními lesy, kde bylo mýcení a stavění osad zakázáno.

V 16. století však došlo k zásadní změně, když Hanuš Pluh z Bečova založil první drobné osídlení. Nechal zde vybudovat rybník a dlouhou stoku pro dovážení dřeva do Slavkovských dolů. Na počátku 19. století zde vyrostla hájenka a naproti ní parní pila, ale jinak byla tato oblast neosídlená.

V druhé polovině 19. století, kdy se rozvíjela turistika, se Slavkovské lesy rozhodly prodat tuto oblast. Bratři Tanzerové ze Sangerbergu měli o kladské polesí zájem, ale cena 600 000 zlatých byla pro ně příliš vysoká. Starosta Mariánských Lázní, Dr. August Lorenz Herzig, také projevil zájem, ale kvůli střetu zájmů od koupě ustoupil.

Nakonec v roce 1973 zakoupil zdejší polesí Otto Friedrich Schönburg – Waldenburg. Zamiloval se do zdejšího kraje a nechal zde vybudovat zámeček, čímž založil novodobou osadu Kladská. Více o této historii se dozvíte u loveckého zámečku Kladská.

V roce 1961 se Kladská stala součástí obce Lázně Kynžvart, kde setrvala až do roku 1976. Od té doby spadá pod správu města Mariánské Lázně. Podle sčítání lidu z roku 2011 zde žije celkem 56 obyvatel.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Kladsk%C3%A1

Zdroj: https://www.slavkovsky-les.cz/zajimava-mista-slavkovskeho-lesa/areal-kladska/

Dojmy: Malá osada, kde je mnoho zajímavostí a unikátní příroda.

Mapa

Památky a zajímavosti

Dlouhá stoka v Kladské
dům přírody Kladská v Kladské
lovecký zámeček Kladská v Kladské
NPR Kladské rašeliniště v Kladské