logo prehis.cz Cestování okres Cheb Bříza dům eč. 12 PR Studna u Lužné

Aš - dům eč. 26

Informace

Navštíveno: Nenavštíveno

Historie: V malebné vesnici Bříza, kde se čas zdá být zastaven, stála kdysi zemědělská usedlost. Tento skvost chebského lidového stylu byl postaven nejpozději v první polovině 19. století, jak dokládá mapa katastru z let 1824 až 1843. Usedlost je na mapě označena jako hořlavá, což naznačuje, že mohla být postavena hrázděnou technikou.

V průběhu 19. století prošla usedlost přestavbou. Z původní hrázděné stavby se stala přízemní zděná budova s nápadnou nikou ve štítu, která sloužila jako domov pro sošku světce. Střecha usedlosti byla sedlová, což bylo typické pro tuto dobu a styl.

Tato usedlost se dochovala v této podobě až do roku 2016, jak dokládá přiložená fotografie. Avšak v roce 2021 byla usedlost srovnána se zemí.

Co se týče zbytku zemědělského dvora, který se skládal z hospodářského stavení a možná i výměnku, ten zanikl v průběhu druhé poloviny 20. století. Takto se krajina a architektura vesnice Bříza měnily s uplynulým časem.

Zdroj fotografie: https://mapy.cz/s/punuguzobo

Dojmy: Velmi krásný dům, který jsem bohužel nenafotil, a tak jsem si dovolil zapůjčit jeho fotografii. Bohužel jsem o něm také nenašel mnoho informací a dům bohužel již nestojí.

Mapa

Fotografie

dům eč. 26 v Bříze
×