logo prehis.cz Cestování okres Cheb Cheb Komenda křižovníků s Červenou Hvězdou koželužna

Cheb - kostel sv. Mikuláše

Informace

Navštíveno: 28. 8. 2014

Historie: Kostel svatého Mikuláše, původně postavený jako románská bazilika, má fascinující historii. Stavba tohoto románského kostela začala pravděpodobně ve 20. letech 13. století, i když přesné datum není známo. První písemná zmínka o kostele pochází z roku 1239, kdy byl zasvěcen jeden z oltářů svaté Anně. Kostel byl založen spolu s nyní již neexistujícím přilehlým hřbitovem.

V roce 1270, kdy velký požár zničil většinu města včetně právě budovaného františkánského kláštera a kostela sv. Mikuláše, začala rekonstrukce. Během ní byl postaven nový chór a sakristie v gotickém slohu. Od roku 1456 se začaly sbírat peníze z darů měšťanů na další významnou přestavbu kostela. Mezi dárce patřila například rodina Junckerů a chebský zbohatlík Sigmund Wann.

Tato přestavba, která probíhala v letech 1456-1470, se stala největší v historii kostela svatého Mikuláše. Původně románská bazilika byla přestavěna na pozdně gotickou halu mistrem Jörgem z Chebu, inspirovanou amberským chrámem. Zdi bočních lodí byly rozebrány a zvýšeny a v letech 1472-1476 kostel nově zaklenul mistr E. Bauer z Eichstättu. Chrám dostal nové vnitřní zařízení, byly přemalovány vnitřní malby a věže získaly nové vysoké gotické helmice.

V roce 1742, kdy město okupovali Francouzi, zasáhl kostel blesk a obě věže vyhořely. Helmice byly zničeny, zvony se roztavily a byly poškozeny i interiéry věží. Kvůli válečné situaci se nedalo začít s opravami a vše bylo jen provizorně zabezpečeno. Dva roky po ukončení války, v roce 1747, byly zhotoveny nové zvony. V témže roce do Chebu přijel chebský rodák, významný architekt a stavitel Balthasar Neumann, kterého město požádalo, aby provedl rekonstrukci věží. Oprava byla dokončena v roce 1758 a kostel opět dostal nové helmice, tentokrát barokní, cibulovitého tvaru.

Další úpravy, převážně v interiéru, prodělal kostel v roce 1790, kdy byly vyměněny oltáře. O 19 let později, v roce 1809, zasáhl město další požár. Zničil stovku budov, kostel sv. Jana Křtitele a zasáhl i kostel sv. Mikuláše. Opět byly zničeny obě helmice, poškozeny interiéry a shořel i oltář. Tato událost představuje další kapitolu v bohaté historii kostela svatého Mikuláše.

V roce 1812 byla pro jižní věž kostela svatého Mikuláše vyrobena helmice, zatímco druhá věž byla jen provizorně zastřešena. Teprve v roce 1869 získal kostel nové helmice v novogotickém stylu. Během posledního roku druhé světové války, konkrétně 20. dubna 1945, byl Cheb bombardován spojeneckými vojsky. Především byly ostřelovány okrajové části města, bylo zničeno nádraží a železniční viadukt. Nicméně jedno z bombardování ve středu města poškodilo i věže kostela. Po válce získaly věže jen nízké, 7 metrů vysoké, provizorní helmice. Tyto helmice zůstaly provizoriem na příštích 63 let.

Až v roce 2008, po několikaletém sbírání finančních prostředků, byl nadační fond Historický Cheb schopen napravit rest z konce války. Byly vyrobeny 26 metrů vysoké jehlanovité helmice, které byly kopiemi novogotických z roku 1869, každá se čtyřmi menšími věžičkami v rozích. Ty byly v červenci 2008 jeřábem usazeny na věže kostela a o několik týdnů později slavnostně představeny veřejnosti. Proběhlo také žehnání helmic, a to poněkud netradičním způsobem; byly kropeny z plošiny vodou z hadice. Rekonstrukce stála 9 miliónů korun.

V létě roku 2014 bylo v kostele sv. Mikuláše natáčeno několik scén filmu Mistr Jan Hus. V letech 2014 až 2015 byl v kostele sv. Mikuláše za přispění evropských fondů realizován projekt "Chrám sv. Mikuláše jako turistický cíl" (celkové náklady téměř 10 milionů korun), v rámci kterého byla 3. dubna 2016 pro veřejnost zpřístupněna jižní věž a krypta pod kostelem. Chebský farář Petr Hruška v tom spatřuje jistou symboliku, když říká: "Zatímco výlet k nebesům lidem otevře zcela jiný pohled na město a jeho obyvatele, cesta do podzemí člověka přinutí přemýšlet o vlastním bytí a ponoří jej do hlubin historie."

V této kryptě byla nalezena například vzácná rakev s ostatky významné šlechtičny Sidonie Šlikové, která žila na přelomu 16. a 17. století. Původně byla pohřbena pod oltářem, teprve v roce 1894 byly její ostatky přeneseny do barokní pohřební komory, kde byly při její rekonstrukci nalezeny, antropologicky prozkoumány a při plánované zářijové vernisáži expozice přibližující historii pohřbívání na Chebsku budou pohřbeny zpět na místo nálezu. Plánuje se také vystavení modelu lebky Sidonie Šlikové a modelů dalších artefaktů, které byly v kryptě nalezeny. Tato část historie kostela svatého Mikuláše je stejně fascinující jako jeho architektonický vývoj.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Kostel_svat%C3%A9ho_Mikul%C3%A1%C5%A1e_a_svat%C3%A9_Al%C5%BEb%C4%9Bty_(Cheb)

Dojmy: Krásný gotický kostel, který je jednou z dominant tohoto historického města.

Mapa

Fotografie

kostel sv. Mikuláše v Chebu
kostel sv. Mikuláše v Chebu
kostel sv. Mikuláše v Chebu
kostel sv. Mikuláše v Chebu
kostel sv. Mikuláše v Chebu
kostel sv. Mikuláše v Chebu
kostel sv. Mikuláše v Chebu
kostel sv. Mikuláše v Chebu
kostel sv. Mikuláše v Chebu
kostel sv. Mikuláše v Chebu
kostel sv. Mikuláše v Chebu
kostel sv. Mikuláše v Chebu
kostel sv. Mikuláše v Chebu
kostel sv. Mikuláše v Chebu
kostel sv. Mikuláše v Chebu
kostel sv. Mikuláše v Chebu
kostel sv. Mikuláše v Chebu
kostel sv. Mikuláše v Chebu
kostel sv. Mikuláše v Chebu
kostel sv. Mikuláše v Chebu
×