logo prehis.cz Cestování Schwarzenberg kostel sv. Jiří zámek Schwarzenberg

Schwarzenberg - Rozhledna krále Alberta

Informace

Navštíveno: 5. 12. 2015

Historie: Na samotném vrcholu Spiegelwaldu, kde se stýkají obce Beierfeld, Bernsbach a Grünhain, se nachází výška 728 metrů nad mořem. Odtud se otevírá dechberoucí pohled na okolní krajinu a krušnohorské vrcholky.

Tohle kouzelné panorama nadchlo v roce 1878 členy Krušnohorského spolku Schwarzenberg, kteří se rozhodli vztyčit zde rozhlednu. Díky veřejným sbírkám a koncertům se podařilo získat potřebné finanční prostředky, a tak byl 9. července 1880 položen základní kámen k výstavbě této výjimečné stavby. Otevřena byla v září 1881 a dostala jméno na počest krále Alberta. Její stavba stála 4300 marek a ihned byla otevřena pro veřejnost.

V roce 1886 přibyl u rozhledny malý přístřešek na nepříznivé počasí, a v roce 1903 se na její úpatí objevil cihlový domeček, kde se mohli návštěvníci občerstvit. Až s tímto vylepšením byla na vrchol Spiegelwaldu zavedena elektřina. Roku 1915 byla rozhledna doplněna o skleněnou nástavbu, čímž dosáhla výšky 20 metrů. Bohužel v roce 1945 byla rozhledna uzavřena a v 60. letech ji převzalo televizní studio Berlin-Adlershof, které tu pořádalo letní tábory, ovšem stavba postupně chátrala a roku 1967 byla dokonce stržena.

Občané obce Spiegewald dlouho snili o obnovení rozhledny a až po sjednocení Německa a založení turistického svazu Spiegewald se to podařilo. Dne 14. září 1998 započaly práce na nové stavbě. Velká oslava přišla 2. července 1999, kdy byla umístěna vrcholová část tzv. "glajchy". O několik měsíců později, konkrétně 3. prosince, se nová rozhledna slavnostně otevřela.

Tato nová stavba je jedinou bezbariérovou rozhlednou v Krušných horách, ale pro skutečné dobrodruhy představuje výzvu v podobě 180 schodů, které vedou až na vrchol, vzdálený 32 metrů od země.

Zdroj: http://www.krusnohorsky.cz/2011/09/27/rozhledna-krale-alberta/

Dojmy: Pěkná rozhledna, která jde hezky vidět ze Schwarzenbergu, ale nedostávalo se času k ní zajet.

Mapa

Fotografie

rozhledna krále Alberta ve Schwarzenbergu
rozhledna krále Alberta ve Schwarzenbergu
×