logo prehis.cz Cestování Okres Sokolov Bublava kostel Nanebevzetí Panny Marie rozhledna Blaiberg

Bublava - pomník zastřelených četníků

Informace

Navštíveno: 7. 6. 2017

Historie: Dne 12. září 1938 se v Norimberku konal sjezd Nacionálně socialistické německé dělnické strany. Hlavní řečník, Adolf Hitler, promluvil s projevem, který byl pečlivě připraven jako signál pro spuštění sudetoněmeckého povstání v Českém pohraničí. Organizátorem tohoto povstání byl Konrád Henlein.

Nepokoje propukly již ve stejný den, kdy byl proslov pronesen. První oběti však padly až následující den v západních Čechách. Jedním z největších střetů došlo 13. září 1938 v obci Bublava. Povstalci zde přepadli četnickou stanici, celnici, finanční stráž a poštu, čímž ovládli celou obec.

Z Kraslic byla na pomoc poslána skupina 25 mužů SOS, jejichž úkolem bylo povstalce zpacifikovat. Bohužel se jim to nepodařilo, a ani posily dalšího oddílu SOS ze Stříbrné situaci nezlepšily. Toho dne padli tři četníci.

Boje byly ukončeny 14. září 1938, kdy Henleinovci uprchli do Německa a unesli s sebou 19 četníků, 12 financů a 12 vojáků. V Bublavě padli tito:

- Josef Brčák: padl při výbuchu granátu, když se pokoušel osvobodit četnickou stanici.

- Josef Falber: byl zabit, když řídil autokar na pomoc četníkům, kteří byli poté odvlečeni do Německa.

- Fr. Josef Novák: padl při pokusu o osvobození četnické stanice v Bublavě.

Zdroj: http://www.jesenicko-1938.estranky.cz/clanky/pripominky-obrancu-csr-v-soucasnosti/pomnik-padlym-cetnikum-a-muzeum-bezpecnostnich-sboru-habartov.html

Dojmy: Malý pomníček v horní části obce, je stále pěkně udržovaný.

Mapa

Fotografie

pomník zastřelených četníků v Bublavě
pomník zastřelených četníků v Bublavě
×