logo prehis.cz Cestování Okres Sokolov Arnoltov Boučí

Bernov

Informace

Navštíveno: 18. 4. 2017

Historie: Vesnice Bernov, o které se poprvé písemně zmiňuje v roce 1654, je fascinujícím místem s bohatou historií. V polovině 19. století, kdy byla zrušena patrimoniální správa, se Bernov stal součástí města Krajková. Vesnice se rozrostla na 35 domů a počet obyvatel vzrostl na 252. Muži zde našli obživu jako dřevorubci nebo výrobci perleťových knoflíků. Dokonce i dnes lze v osadě a jejím širším okolí najít zbytky lastur, které byly používány k výrobě těchto knoflíků.

Ženy z vesnice se většinou staraly o domácnost a často vyráběly krajky jako domácí práce. Děti z Bernova chodily do školy do nedalekého Libnova. Na počátku 20. století, konkrétně v roce 1900, se počet obyvatel vesnice zvýšil na 164 a počet domů dosáhl čísla 35.

V roce 1880 se Bernov stal součástí obce Leopoldovy Hamry. V roce 1950 se Bernov opět stal součástí obce Krajková, kam patří do současnosti. Podle posledního sčítání lidu v roce 2021 zde žije celkem 8 obyvatel. Tato malá vesnice je skvělým příkladem toho, jak se život na venkově vyvíjel v průběhu staletí.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Bernov_(Krajkov%C3%A1)

Dojmy: Maličká vesnička, která spíše připomíná chatařskou oblast. Ale i tak se zdá něco zajímavého najít.

Mapa

Památky a zajímavosti

dům eč. 5 ve vsi Bernov
památný strom Bernovský klen ve vsi Bernov
pomník obětem 1. světové války v Bernově