logo prehis.cz Cestování Okres Sokolov Arnoltov pomník obětem 1. světové války býv. Studánka zámek Spiegel

Arnoltov - Smírčí kříž 1388

Informace

Navštíveno: 9. 11. 2017

Historie: V malebné oblasti Arnoltova, kde potok Velká Libava šumí svou melodií, se skrývá tajemství zasuté v hlubinách času. Toto tajemství je ukryto v daňčí oboře, mimo dosah veřejnosti, a je spojeno s pověstí o pasáčkovi.

Představte si smírčí kříž, který je dnes připevněn ke svému kamennému soklu. Z něj se dochovala pouze vrchní část, bez nohy. Na přední straně je vytesán oblouk, který lidé označují jako pasáčkovu hůl. Na druhé straně je jednoduchý kříž, který stojí jako symbol tragické události.

V Arnoltově žil bohatý sedlák jménem Leissl. Jeho majetek byl rozsáhlý, plný koní a dobytka, a jeho louky na západ od obce byly tak rozlehlé a bohaté na pastvu, že jeho dobytek nestačil vše spásat. V téže obci žil sirotek Jeroným, který se o sebe staral sám od doby, kdy ztratil své rodiče. Měl tři kravky a několik kusů drůbeže, ale neměl žádné pastviny.

Jednoho dne si Jeroným všiml velké louky za obcí, kterou žádný dobytek nespásal. Tato část luk patřila Leisslovi, ale byla tak daleko od obce, že tam jeho krávy nedošly. Jeroným se rozhodl využít této příležitosti a začal své kravky na těchto místech pást.

Leissl si však brzy všiml, že Jeroným chodí pást na jeho louky. Rozzlobený sedlák se ho pokusil vyhnat, ale bál se Jeronýmova velkého psa, vlčáka. Až jednoho dne dostal nápad. Vypustil jednu ze svých koček a když se vlčák pustil za ní, sedlák zaútočil na Jeronýma a těžce ho zranil.

Jeroným zemřel ještě týž den na vážná zranění. Lidé v Arnoltově rychle odsoudili Leissla a ten byl potrestán. Musel Jeronýmovi vypravit velký a nákladný pohřeb a vlastnoručně vysekat z velkého kusu kamene kříž, který musel odvléci na místo svého činu a tam jej postavit.

Kamenný smírčí kříž stál na místě dlouhá léta a postupně zapadal do země. Nakonec byl však někdy na počátku 21. století opět vyzdvyhnut. Nachází se v oboře Studánka a je tam dobře schován před zvědavými pohledy hledačů historie. Najít tento smírčí kámen je obtížné, ale jeho příběh zůstává silným připomenutím minulosti.

Zdroj: http://www.slavkovsky-les.cz/povesti-slavkovskeho-lesa/o-arnoltovskem-krizi/

Dojmy: Pěkný kříž, i když jsem zde neviděl žádný náznak hole, ale možná to bylo jen tím že pěkně pršelo. Za citace celé pověsti se omlouvám, ale takhle krásně a poutavě bych ji převyprávět nedokázal.

Mapa

Fotografie

Smírčí kříž 1388 v Arnoltově
Smírčí kříž 1388 v Arnoltově
Smírčí kříž 1388 v Arnoltově
Smírčí kříž 1388 v Arnoltově
Smírčí kříž 1388 v Arnoltově
×