logo prehis.cz Cestování Okres Sokolov Arnoltov Boží muka pomník obětem 1. světové války býv. Studánka

Arnoltov - Finkův mlýn

Informace

Navštíveno: 9. 11. 2017

Historie: Kousek na západ od Arnoltova stával kdysi dávno věhlasný mlýn, kterému se říkalo Finkenmühle, což by se dalo přeložit jako Pěnkaví mlýn. Mlýn stával u potoka jménem Velká Libava, který se vyléval z hlubokého údolí, kde se potok dere přes obrovské kameny, nad kterými ční vysoké skály (pozn. Krásnější krajinu jsem neviděl). Mlýn vyrostl na pravém břehu potoka, na strání na opačné straně stávala myslivna a kus proti proudu hlouběji do údolí stávala pila. K mlýnu vedl jen krátký náhon, jelikož je zde celoročně tolik vody, že tlak ji vytlačil do požadované výšky, a současně díky tomu nebyl potřeba vyrovnávací rybník.

Historické spisy se zmiňují o nějakém prvním majiteli, který se jmenoval Finke, ale kdy byl postaven a zdali je to pravda, to se již nedovíme, jelikož se to jméno předávalo pouze ústně. První písemná zmínka je z roku 1760 z archívu kostela v Kostelní Bříze, kde je zapsán jako Finken-Mühl. Následující zápis je z 1764 z matriky městečka Arnoltova a je uveden jako Fincken Mühl. Další záznam je panem Rainordem z roku 1821 jako Finkenmühle a poslední verze jména pochází již z roku 1923, kdy byl mlýn přejmenován na Finkův mlýn.

Od pradávna mlýn fungoval jako pila na zpracování kmenů, vyráběli se zde došky a také dřevitá vlna pro sklárnu v dolním Rychnově. Ke mlýnu patřilo ještě další malé stavení a byla zde i vyhlášená hospoda, kam se scházely usedlíci z Arnoltova i jiných obcí. Tento mlýn byl tak trochu unikátem, protože v době první republiky poháněn malou turbínu na výrobu elektřiny, která osvětlovala mlýn a okolní stavení, ale byla velmi citlivá, takže se museli často měnit jednotlivé kotouče. Díky tomu světlo nebylo stálé, ale bylo kolísavé, chvilku svítilo jasně a chvilku skoro vůbec. Posledními majiteli byli Lorenz a Therezie Gräfovi, kteří měli 2 syny. Bohužel v roce 1945 byli nuceně odsunuti a mlýn začal chátrat. Do tohoto prostoru vstoupila armáda a měla zde cvičiště. Následně mnoho vesnic v tomto kraji bylo srovnáno se zemí. Zdá se, že na mlýn tak trochu pozapomněli, protože stavba je stále rozeznatelná, narozdíl od jiných vesnic a usedlostí v tomto kraji zaniklých. Nyní se mlýn nachází v oboře studánka, a proto se sem veřejnost běžně nedostane.

Zdroj: http://www.slavkovsky-les.cz/mlyna-slavkovskeho-lesa/finkuv-mlyn/

Dojmy: Mlýn leží v malebném údolí potoku Velká Libava. je to sice ruina, na překrásném místě, kde se z rovného políčka přechází do hlubokého údolí.

Mapa

Fotografie

×