Smrčí u Mírové pod Kozákovem
logo prehis.cz Cestování okres Semily Slaná Smrčí u Záhoří

Smrčí u Mírové pod Kozákovem

Informace

Navštíveno: 8. 9. 2022

Historie: V malebné krajině, kde se zelené kopce klenou nad údolími, leží vesnička Smrčí, jako perla skrytá mezi zalesněnými svahy. Tato část obce Mírová pod Kozákovem se rozprostírá asi 3 km severovýchodně od svého mateřského města, a je domovem pro komunitu, která si uchovává svou jedinečnou identitu.

Historie Smrčí sahá až do roku 1383, kdy byla vesnice poprvé písemně zmíněna. Tehdy byla součástí panství hradu Rotštejn, a společně s ním byla později připojena k panství Hrubý Rohozec. Tato historická spojení utvářela osudy Smrčí až do chvíle, kdy byla patrimoniální správa zrušena v polovině 19. století.

S příchodem nové éry se Smrčí stala součástí obce Klokočí a později, v roce 1921, se spojila s obcí Vesec. V roce 1961 pak byla tato spojená komunita připojena k Mírové pod Kozákovem, kde zůstává dodnes.

Podle posledního sčítání lidu v roce 2021 zde žije 131 obyvatel, kteří jsou svědky bohaté historie a součástí živého dědictví této oblasti. Smrčí je nejen svědkem minulosti, ale i místem, kde se tradice snoubí s moderním životem, a kde každý kámen a strom má svůj příběh.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Smr%C4%8D%C3%AD_(M%C3%ADrov%C3%A1_pod_Koz%C3%A1kovem)

Dojmy: Malebná vesnice, nacházející se severovýchodně od Mírové pod Kozákovem, kde je několik zajímavostí.

Mapa

Fotografie

dům čp. 5 ve Smrčí
kaple ve Smrčí
pomník obětem 1. světové války ve Smrčí