Smrčí u Záhoří
logo prehis.cz Cestování okres Semily Smrčí u Mírové pod Kozákovem Sutice

Smrčí u Záhoří

Informace

Navštíveno: 8. 9. 2022

Historie: Smrčí, malebná vesnice v okrese Semily, je skrytým klenotem České republiky. Nachází se asi 1,5 kilometru severně od obce Záhoří, s níž sdílí svou historii a osud. První písemná zmínka o Smrčí pochází z roku 1543, což svědčí o její dlouhé a bohaté historii.

V polovině 19. století, kdy byla zrušena patrimoniální správa, se Smrčí stala samostatnou obcí. Tento status si udržela až do roku 1961, kdy se stala součástí obce Záhoří. I přes tuto změnu zůstává Smrčí jedinečným místem s vlastní identitou.

Roku 1903 se ve Smrčí objevil poklad - stříbrné mince z let 1573–1620 a renesanční stříbrný pás, který byl zakopaný za třicetileté války. Tyto cenné artefakty byly předány do sbírek Národního muzea v Praze, kde jsou dodnes k vidění.

Podle posledního sčítání lidu z roku 2021 zde žije 182 obyvatel, což svědčí o tom, že i přes svou malou velikost je Smrčí živou a prosperující komunitou. Každý, kdo navštíví toto místo, může cítit jeho jedinečný duch a historii. Smrčí je skutečně místem, které stojí za to objevit.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Smr%C4%8D%C3%AD_(Z%C3%A1ho%C5%99%C3%AD)

Dojmy: Malebná vesnička, která se nachází severně od Záhoří, kde je několik zajímavostí.

Mapa

Fotografie

dům čp. 2 ve Smrčí u Záhoří
kaple sv. Rodiny ve Smrčí u Záhoří
krucifix ve Smrčí u Záhoří