Slaná
logo prehis.cz Cestování okres Semily Semily Smrčí u Mírové pod Kozákovem

Slaná

Informace

Městský erb:

1024px-Slaná_CoA_CZ

Navštíveno: 9. 9. 2022

Historie: V Libereckém kraji, konkrétně v okrese Semily, leží malebná obec Slaná. Tato obec je vzdálena pouhé 2 km jižně od města Semily. Historický záznam o Slané pochází z roku 1430 a je uveden v knize "Místní jména v Čechách", kterou napsal historik 20. století Antonín Profous.

Původ jména obce je spojen s přírodními charakteristikami oblasti. V minulosti byla oblast pokryta hustými lesy a slanými močály, z nichž pramení Hořenský potok. Místo, kde tento potok ústí do říčky Olešky, bylo nazýváno Solava, což bylo místo pro skladování soli.

V průběhu staletí byla obec Slaná pod správou různých rodů a panovníků. Od 10. do 12. století patřila rodu Markvarticů, ve 13. století rodu Vartemberků a ve 14. století měla většina obcí svého pána. Správu nad krajem měli páni z Lemberka, majitelé hradu Pecka, páni ze Zvířetic, Vartemberkové a Valdštejnové. Ve druhé polovině 15. století vlastnil zdejší území Lev z Rožmitálu.

Na počátku 16. století byla obec Slaná rozdělena mezi dvě panství - lomnické (Slaná a Nedvězí) a semilské. Po zrušení patrimoniální správy v polovině 19. století se stala součástí obce Borkov. Avšak již v roce 1880 se osamostatnila a svou samostatnost si udržela až do dnešních dnů.

Podle posledního sčítání lidu z roku 2023 zde žije 675 obyvatel, což svědčí o tom, že i malé obce jako Slaná mohou mít silnou a živou komunitu s bohatou historií a tradicí. Tato obec je skvělým příkladem toho, jak malé vesnice mohou hrát klíčovou roli v historii a kultuře naší země.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Slan%C3%A1

Zdroj: https://www.obecslana.cz/historie-obce/d-1006

Dojmy: Malebná obec, nacházející se jižně od Semil, kde je několik zajímavostí.

Mapa

Fotografie

dům čp. 13 ve Slané
dům čp. 14 ve Slané
dům čp. 24 ve Slané
dům čp. 43 ve Slané
krucifix ve Slané
pomník obětem 1. světové války ve Slané
zvonice ve Slané