Městský erb:
Navštíveno: 7. 9. 2022
Historie: Rovensko pod Troskami, malebné město v Libereckém kraji, je situováno asi 9 km jihovýchodně od Turnova. Jeho historie sahá až do roku 1374, kdy byla poprvé zmíněna vesnice Týn. Městečko, které se později stalo součástí Týna, vzniklo v roce 1407 a od té doby je známo jako Rovensko.
Rovensko bylo vždy pod správou Hrubé Skály. Od konce 15. století až po více než 200 let se v okolí těžila železná ruda a obyvatelé se živili broušením českých granátů a jiných polodrahokamů. Existují nepotvrzené zprávy, že mnoho kamenů z Rovenska zdobí kapli sv. Kříže na Karlštejně a svatováclavskou kapli v Chrámu svatého Víta na Pražském hradě.
V roce 1558 získalo Rovensko od císaře Ferdinanda I. právo pořádat výroční trhy a v roce 1676 získalo městské svobody od majitele panství Arnošta Josefa z Valdštejna.
Rok 1629 byl pro Rovensko rokem velké neúrody a hladu. Poddaní se vzbouřili proti zvyšování kontribucí a roboty. Téhož roku probíhala násilná rekatolizace, při které byl do městečka povolán jezuita Matěj Burnatius z Jičína. Povstání mělo také protikatolický charakter. Burnatius si povolal vojsko z frýdlantské posádky na potlačení povstání, ale Rovenští se bránili a vojsko ustoupilo. V zoufalém odporu zatarasili a obsadili cesty a vpadli na nepočetné vojsko. Vojáci se smířili se zapálením zvonice, ale k boji nedošlo a vojsko ustoupilo. Bohužel, zvony se požárem rozlily a zvonice shořela. Při hašení požáru tragicky zahynul hrnčíř Václav Jiruda. Burnatius byl později zabit rozzuřenými sedláky na farské zahradě v Libuni.
Po vzpouře a následné smrti jezuity Matěje Burnatia se povstalci z Rovenska pod Troskami vydali na Turnov. Zde se však setkali s ještě silnějším vojskem z frýdlantské posádky, které porazilo nedostatečně vyzbrojenou a vyhladovělou selskou armádu na kopci Výšinka nad Turnovem. Sedmnáct zajatých sedláků mělo být popraveno, ale většina si zachránila život přestupem ke katolické víře. Jen jeden z nich odmítl a byl popraven.
Na místě vyhořelé zvonice byla v roce 1630 postavena nová. Jako trest za použití zvonů k svolání vzpoury proti vrchnosti byly zvony otočeny dnem vzhůru, aby na ně nebylo možné zvonit. Tuto příhodu bude více rozvedena v záložce “Zvonice”. Po zrušení patrimoniální správy získalo Rovensko definitivní samostatnost, kterou si udrželo až do současnosti.
V roce 1893 se několik rodin z Rovenska rozhodlo emigrovat do Brazílie, kde po zrušení otroctví vláda projevovala zájem o imigranty z Evropy. Tato skupina z Rovenska organizovala nejpozoruhodnější českou výpravu. Když dorazili do Rio de Janeira, zjistili, že v Brazílii vypukla revoluce a nemohli pokračovat v cestě do Rio Grande do Sul. Někteří se dali najmout na práci v Riu, největší skupina odjela do São Paula. Dle sčítání z roku 2023 zde žilo celkem 1364 obyvatel.
Zdroj: Místopisný průvodce království Českého - August Sedláček
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Rovensko_pod_Troskami
Dojmy: Menší město, nacházející se jihovýchodně od Turnova, kde je mnoho zajímavostí.