radnice
logo prehis.cz Cestování okres Semily Rovensko pod Troskami Pomník Svatopluka Čecha sloup se sochou Panny Marie

Rovensko pod Troskami - radnice

Informace

Navštíveno: 7. 9. 2022

Historie: Rovensko, malebné město s bohatou historií, se může pochlubit radnicí, která je svědkem mnoha příběhů. První radnice, která zde stála, byla pravděpodobně postavena z dřeva. Avšak v roce 1803 se na jihovýchodním rohu náměstí tyčila nová, zděná budova radnice, postavená v empírovém slohu. Bohužel, autor těchto plánů zůstává neznámý.

Nicméně, v roce 1904, tato působivá budova podlehla plamenům. Ale Rovensko se nevzdalo. Ještě téhož roku byla radnice obnovena, tentokrát v neorenesančním slohu, opět podle plánů neznámého autora. Výsledkem byla rozlehlá jednopatrová budova, která sloužila nejen jako radnice a městská záložna, ale také jako restaurace a sál pro místní ochotnické divadlo, které je dodnes aktivní.

Tato nová budova byla ozdobena bohatou štukovou výzdobou, sgrafity a dvěma věžičkami, z nichž jedna je vybavena hodinami. Ačkoli rekonstrukce v 70. letech 20. století silně ovlivnila interiéry budovy, naštěstí exteriér zůstal nedotčen. Takže i přes všechny ty roky a změny, radnice v Rovensku stále hrdě stojí a připomíná nám bohatou historii tohoto města.

Zdroj: https://www.hrady.cz/palac-dum-radnice-rovensko-pod-troskami

Zdroj: Umělecké památky Čech - Emanuel Poche

Dojmy: Nádherná a honosná budova radnice, která dominuje zdejšímu náměstí.

Mapa

Fotografie

radnice v Rovensku pod Troskami
radnice v Rovensku pod Troskami
radnice v Rovensku pod Troskami
radnice v Rovensku pod Troskami
radnice v Rovensku pod Troskami
×