Smírčí kříž
logo prehis.cz Cestování okres Semily Rovensko pod Troskami sloup se sochou Panny Marie socha sv. Jana Nepomuckého

Rovensko pod Troskami - Smírčí kříž

Informace

Navštíveno: 7. 9. 2022

Historie: Masakr v Rovensku pod Troskami, který se odehrál 10. května 1945, je jedním z nejtemnějších momentů v historii vysídlení Němců z Československa. V reakci na útěk jednoho z vězňů, příslušníka SS, který během svého útěku zastřelil ruského partyzána Ivana Karloviče Nelipoviče, došlo k tragickému masakru. Bez soudu bylo usmrceno 365 lidí - vojáci Wehrmachtu, civilisté, muži, ženy a děti. Do davu běženců střílel v podstatě každý, kdo měl zbraň, včetně přítomných občanů Rovenska. Němci, kteří se ještě hýbali, byli následně nemilosrdně doráženi kulkou do hlavy.

Tato událost byla dlouho tabuizovaná a připomínala ji pouze nenápadná pamětní deska. Až v roce 1995 připomněl Pavel Matys tuto událost článkem v Rovenských listech, což však u místních obyvatel vyvolalo spíše rozpaky.

Po dalších 25 letech se farářka Hana Jalušková, starostka Jiřina Bláhová, sochař Ivan Podobský a Kateřina Matysová rozhodli vytvořit smírčí kříž jako připomínku této události. Kříž byl veřejnosti představen 9. května 2021 a věnce k němu položili hejtman Libereckého kraje Martin Půta a turnovský starosta Tomáš Hocke. Historik Jan Boris Uhlíř přednesl přednášku o masakru a následně promluvily farářky Hana Jalušková a Benigna Carstens. Místní římskokatolický farář Tomasz Dziedzic poté v ekumenickém duchu požehnal.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Masakr_v_Rovensku_pod_Troskami

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Rovensko_pod_Troskami

Dojmy: Jednoduchý smírčí kříž, či pomník, který připomíná velmi tragickou událost.

Mapa

Fotografie

Smírčí kříž v Rovensku pod Troskami
Smírčí kříž v Rovensku pod Troskami
Smírčí kříž v Rovensku pod Troskami
×