logo prehis.cz Cestování okres Cheb Tuřany dům čp. 1 Krucifix

Tuřany - dům čp. 3

Informace

Navštíveno: 13. 3. 2019

Historie: V malebné vesničce Tuřany se nachází úchvatná usedlost uzavřeného typu, která je skvělým příkladem Chebského lidového stylu. Tato usedlost byla postavena na konci 18. století a od té doby prošla řadou změn a rozšíření.

V roce 1854 byly k původní stavbě přistavěny stáje, které byly následovány výstavbou stodol a kůlen. Tato postupná výstavba dodala usedlosti charakteristický venkovský vzhled a atmosféru.

Jedním z nejzajímavějších prvků této usedlosti je litinový kříž z roku 1866, který je umístěn na kamenném podstavci a nachází se na okraji zahrady. Tento kříž přidává k celkovému vzhledu usedlosti nádech historie a duchovnosti.

Centrem pozornosti je však obytná budova. Tato patrová stavba kombinuje roubené přízemí s hrázděným patrem, což je typické pro tento region. V přízemí se dochovala původní černá kuchyně a kamenná pec, která je z části vysunutá ven. Hrázděné patro je pak kryté sedlovou střechou, kterou zdobí bohatě ornamentované hrázděné štíty.

Tato usedlost je hrdostí vesnice Tuřany. Její jedinečná architektura a historický význam ji činí skvostem, který stojí za to vidět. Je to nádherný příklad tradičního venkovského života a historie regionu.

Zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz/venkovska-usedlost-19283437

Dojmy: Nádherný roubený statek.

Mapa

Fotografie

dům čp. 3 v Tuřanech
dům čp. 3 v Tuřanech
dům čp. 3 v Tuřanech
dům čp. 3 v Tuřanech
dům čp. 3 v Tuřanech
dům čp. 3 v Tuřanech
dům čp. 3 v Tuřanech
dům čp. 3 v Tuřanech
×