logo prehis.cz Cestování okres Cheb Poutnov socha sv. Jana Nepomuckého židovský hřbitov

Poutnov - zámek Poutnov

Informace

Navštíveno: 23. 6. 2019

Historie: Historie panského sídla v Poutnově je fascinující a sahá až do 13. nebo 14. století, kdy zde pravděpodobně stálo první panské sídlo, kolem kterého se postupně rozvíjela vesnice. První písemný důkaz o existenci tohoto dvora pochází z roku 1399, kdy je zmiňován Andreas z Poutnova jako majitel.

V roce 1456 se na panském dvoře objevuje Dycz Hofer auf Pauten, který položil základy rodu pánů z Poutnova.

V roce 1520 se majitelem dvora stal Hans Hofer von Lobenstein. O dva roky později, v roce 1522, tento dvůr zakoupil klášter v Teplé. V roce 1530 přešel dvůr do rukou pánů Pluhů z Rabštejna a na Bečově v rámci zastavování majetku kláštera.

V roce 1544 byl majetek pronajat Heinrichovi z Plavna a v roce 1550 se stal majetkem Wolfa von Pintitz a jeho syna Christopha. Tito dva se po několika letech dostali do sporu o Poutnov s pány na Bečově.

V roce 1578 tento panský dvůr zakoupil klášterní hejtman Filip ze Schirndingu a v roce 1592 se opět vrátil do rukou kláštera v Teplé. Před rokem 1618 získal majetek s tvrzí feudál Johann Fridrich Lochnar von Balbitz, který se ale zúčastnil stavovského povstání, a tak mu byl majetek v roce 1620 zkonfiskován.

V první polovině 17. století byla vesnice rozdělena mezi dva majitele. Jedna část patřila Jiřímu Kfelířovi ze Zakšova, který zde sídlil v panském domě, a druhou vlastnili Schindelové z Hirschfeldu. Ti si po roce 1627 postavili na okraji starého poplužního dvora barokní zámek podle plánů neznámého autora. Podle Sedláčka byl tento zámek postaven v roce 1730. Ať už je to jakkoli, Poutnov patřil Schindelům až do 40. let 18. století.

Po rodu Schindelů získal vesnici loketský hejtman Jan Otto z Ottilienfeldu, po kterém ji zdědil jeho syn Karel. V roce 1803 zámek koupili poutnovští poddaní, ale již roku 1804 jej prodali Johannu Weissovi z Karlových Varů.

Po něm se majitelem zámku znovu na krátkou dobu stal roku 1806 Karel z Ottilienfeldu a poté roku 1807 Jan Knoll z Karlových Varů. Dne 29. září 1824 bylo panství vydraženo c. k. majorovi Emanuelovi rytíři Fleissner von Wostrowitz.

Od tohoto rytíře zakoupil zdejší zámek v roce 1837 Adam Solch, který jej již v roce 1843 prodal hraběti Adamu Deymovi. To Adamu získal tento zámek Moric Deym, který byl slavnou postavou pražské revoluce z roku 1848. Tento muž ale zemřel již dne 17. června 1851 a po něm zdědil tento zámek v roce 1852 Ferdinand Deym, který jej v roce 1865 prodal Bečovskému pánu Alfredu Karl Augustu Konstantinu von Beaufort-Spontini. Tento rod pak držel zámek až do konce 2. světové války, kdy tomuto rodu byl zámek s panským dvorem zkonfiskován.

Po 2. světové válce se až do 80. let 20. století na zámku ještě bydlelo, ale poté začala opuštěná budova chátrat. Zatékající voda poničila krov, obvodové zdi a strop v prvním patře. Ještě na počátku 21. století byl tento velmi zchátralí a vybrakovaný zámek pod polovalbovou střechou s mansardami. Bohužel v průběhu času se propadla střecha zámku a stejně tak podlaha prvního patra. Stejně tak vzali za své budova pivovaru, chlévy a stodoly. Jediné co se tak zachovalo v původní podobě zachovalo je jedno hospodářské křídlo panského dvora, které ale bohužel také postupně chátrá.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Poutnov_(z%C3%A1mek)

Zdroj: https://www.hamelika.cz/?cz_poutnov,413

Dojmy: Dříve jistě krásný zámek, který byl již v době mé návštěvy velmi zchátralí.

Mapa

Fotografie

zámek Poutnov v Poutnově
zámek Poutnov v Poutnově
zámek Poutnov v Poutnově
zámek Poutnov v Poutnově
zámek Poutnov v Poutnově
zámek Poutnov v Poutnově
zámek Poutnov v Poutnově
zámek Poutnov v Poutnově
zámek Poutnov v Poutnově
zámek Poutnov v Poutnově
zámek Poutnov v Poutnově
zámek Poutnov v Poutnově
zámek Poutnov v Poutnově
×