logo prehis.cz Cestování okres Cheb Pěkovice Plesná

Pelhřimov

Informace

Navštíveno: 5. 3. 2020

Historie: Pelhřimov, známý také jako Unter a Ober Pilmersreuth v němčině, je malebná vesnice, která se nachází jen 3 km jihozápadně od historického města Cheb. Tato vesnice je ve skutečnosti kombinací dvou vesnic, které mají společnou historii a byly postupem času spojeny pod jednotný název Pelhřimov.

Dolní Pelhřimov, o kterém se poprvé zmiňuje v roce 1294, a Horní Pelhřimov, založený ve 14. století, jsou obě plné historie. Horní Pelhřimov je známý svou tvrzí, kterou vlastnil rod Junckerů. Tvrz prošla řadou přestaveb, z renesančního zámečku se stala barokní zámek. Bohužel, po odsunu německého obyvatelstva začal zámek chátrat a byl nakonec v druhé polovině 20. století stržen.

Obě vesnice byly historicky pod správou města Cheb až do zrušení patrimoniální správy v polovině 19. století, kdy se Pelhřimov stal samostatnou obcí. Tuto samostatnost si udržel až do roku 1961, kdy se stal součástí obce Háje. V roce 1976 se Pelhřimov stal součástí města Cheb, kam spadá dodnes.

Podle sčítání lidu z roku 2011 zde žije celkem 78 obyvatel, což svědčí o klidném a poklidném životě v této historické vesnici.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Pelh%C5%99imov_(Cheb)

Zdroj: http://www.zanikleobce.cz/index.php?detail=1438471

Dojmy: Menší vesnice, nacházející se jihozápadně od Chebu, kde je několik zajímavostí.

Mapa

Památky a zajímavosti

Bismarckova rozhledna v Pelhřimově
hřbitov v Pelhřimově
kostel sv. Anny v Pelhřimově
pomník obětem 1. světové války v Pelhřimově