logo prehis.cz Cestování okres Cheb Pastviny Pelhřimov

Pěkovice

Informace

Navštíveno: 3. 8. 2019

Historie: Pěkovice, známá také pod původním německým názvem Pöcken, je malebná vesnička, která se nachází jen 4,5 km jižně od Teplé. Tato vesnice má bohatou historii, která sahá až do roku 1273, kdy byla poprvé písemně zmíněna jako majetek kláštera v Teplé. Tento klášter držel vesnici pod svou správou až do poloviny 19. století, kdy byla patrimoniální správa zrušena.

Pěkovice se poté staly součástí obce Bezvěrov, kam patřily až do roku 1880, kdy se staly samostatnou obcí. Před druhou světovou válkou byla vesnice domovem pro 25 soukromých hospodářství, tři chovné rybníky, velkostatek, základní školu, hospodu, obchod a 186 obyvatel. Kostel ve vsi nikdy nebyl, ale zřejmě zde existoval obecný úřad, což naznačuje alespoň jedna dodnes dochovaná vlastní známka.

Po roce 1945 byla vesnice, stejně jako většina malých obcí v česko-německém pohraničí, postižena vyhnáním německého obyvatelstva a většina budov byla zbourána nebo rozebrána na stavební materiál. Devět budov, včetně hospody a školy, bylo zachováno pro provoz státních statků.

V roce 1961 Pěkovice přišly o svou samostatnost a staly se součástí obce Křepkovice, kam patřily až do roku 1975, kdy se staly součástí města Teplá, kam patří dodnes. Do roku 1989 zde existovala farma hovězího dobytku, byl postaven nový obchod, dva malé paneláky a řadovky pro pracovníky farmy.

Po sametové revoluci v roce 1989 hospodářství vesnice postupně upadalo a ves znovu pustla. Bývalé státní statky rozprodávaly majetek za pár korun, ale zájemců moc nebylo. Ze školy, hospody a ještě několika budov se staly ruiny. Pěkovická farma však měla štěstí - koupil ji italský podnikatel, a od té doby zde buduje prosperující moderní chovní podnik hovězího dobytku.

V létě roku 1998 se obcí prohnalo tornádo, což je dost nezvyklý jev pro střední Evropu. Byly poškozeny lesy v okolí, na jednom z dochovaných původních statků byla stržená půlka střechy obytného domu a půlka stodoly. Dle sčítání z roku 2011 zde žilo celkem 40 obyvatel. Pěkovice jsou tedy příkladem vesnice, která přežila mnoho změn a stále se drží.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/P%C4%9Bkovice

Dojmy: Maličká vesnička, kde se nachází pár zajímavostí.

Mapa

Památky a zajímavosti

boží muka v Pěkovicích
dům čp. 2 v Pěkovicích
dům eč. 1 v Pěkovicích