Navštíveno: 4. 8. 2016
Historie: V srdci Česka, jen několik kilometrů severně od Mariánských Lázní, leží přírodní rezervace Smraďoch. Toto místo je jedinečné svou polohou v oblasti tektonického zlomu, kde se vynořují oxid uhličitý a sulfan, známý také jako sirovodík.
Rezervace byla vyhlášena v roce 1968 za účelem ochrany lesního rašeliniště. Horninové podloží tvoří amfibolity a částečně i chloritické břidlice mariánskolázeňského metabazitového komplexu, který se nachází v blízkosti okraje serpentinitového masivu Vlčího hřbetu.
Zajímavostí jsou drobné "bahenní sopky" - mofety a jezírka, z nichž vycházejí plyny. Tyto plyny jsou dozvuky třetihorní a místy ještě čtvrtohorní sopečné činnosti. Oxid uhličitý, který tvoří většinu těchto plynů, pochází z nitra země, zatímco sirovodík vzniká působením sirných bakterií v redukčním prostředí rašeliniště blízko povrchu.
I přes nízkou koncentraci sirovodíku je jeho charakteristický zápach cítit na velkou vzdálenost, což dalo rezervaci její jméno - Smraďoch.
V tomto zvláštním biotopu roste řada vzácných a chráněných rostlin, včetně rosnatky okrouhlolisté, tučnice obecné, klikvy bahenní, šichy černé, prstnatce Fuchsůva a kokoříku přeslenitého.
Návštěvníci mohou prozkoumat toto fascinující místo díky krátké, bezbariérové naučné stezce Smraďoch, která vede po povalovém chodníku i malé rašeliniště s mofetami. Informační panel poskytuje podrobnosti o vzniku mofet a původu minerálních vod.
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Smra%C4%8Foch
Dojmy: Zajímavá přírodní památka, která dostojí svému jménu.