logo prehis.cz Cestování okres Cheb Bezvěrov Boden u Pelhřimova

Boden

Informace

Navštíveno: Nenavštíveno

Historie: Na samém okraji dnešní České republiky, v srdci dříve živého pohraničí, ležela osada Boden – dnes zaniklé místo, které však ve své době stálo přímo na českoněmecké hranici a bylo přirozenou součástí krajiny s bohatou historií. Nacházela se mezi obcemi Mýtina na české straně a Bad Neualbenreuth na straně německé, jen asi kilometr jižně od dnešní vsi Mýtina. Vesnice se rozprostírala na horním toku potoka Bodenbach, přítoku Mohelenského potoka, v krajině známé svou úrodnou, sopečnou půdou s vlastnostmi podobnými černozemi.

První písemná zmínka o Bodenu pochází z roku 1316. Tehdy patřil do regionu Frais a náležel k Hardeckému panství. Během staletí si udržel svůj zemědělský charakter – mapa z roku 1812 zaznamenává devět čtyřstranných statků, hrázděné domy i celní stanici, což potvrzuje strategickou polohu vesnice na hranici a její ekonomický význam. Součástí obce byla i vinárna s postavením srovnatelným s pivovarskou krčmou.

Boden zanechal stopy také v kulturních dějinách – v letech 1821–1823 sem několikrát zavítal Johann Wolfgang von Goethe. Spolu s chebským radním Josephem Sebastianem Grünerem navštěvoval nedalekou Železnou hůrku, kde studoval sopečnou činnost. Výsledkem těchto cest byly jeho eseje „Uralte neuentdeckte Naturfeuer und Glutspuren“ a „Vulkanische Produkte bei den Dörfern Boden und Altalbenreuth im Fraischlande“, v nichž se věnoval pozorování vulkanických jevů právě v oblasti Boden.

Po roce 1850 se Boden stal součástí soudního okresu Cheb, a i když se administrativní uspořádání postupně měnilo, život zde plynul dál. V roce 1910 si místní sedlák a švec Nattmüller otevřel vinárnu, která doplnila drobný, ale samostatný život vesničky. V roce 1930 zde žilo 67 obyvatel.

Po druhé světové válce však přišel neodvratný zlom. Po odsunu německého obyvatelstva v roce 1946 vesnice zůstala postupně zcela opuštěná. V roce 1950 zde bylo naposledy zaznamenáno 20 obyvatel. V rámci budování železné opony a zajištění pohraničí nebylo přejmenování vsi na zamýšlenou „Rovinku“ nikdy realizováno. A v roce 1953 byla obec definitivně srovnána se zemí.

Dnes už na místě bývalé osady Boden nenajdete domy, sklepy ani cesty. Zůstává však v paměti regionu jako místo, kde se stýkala hranice, kultura, historie a lidské osudy – a kde kámen po kameni zmizela jedna z malých vesnic, které tvořily mozaiku pohraničního života.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Boden_(Lipov%C3%A1)

Dojmy: Dříve malá vesnička, nacházející se jižně od Mýtiny, která dnes již neexistuje.

Mapa

Památky a zajímavosti

dům čp. 2 v Bodenu
krucifix v Bodenu
NPP Železná Hůrka v Mýtině