Navštíveno: nenavštíveno
Historie: V zaniklé vesnici Boden, jejíž jméno dnes připomíná už jen tiché louky a lesy na samém okraji česko-německého pohraničí, stála v první polovině 19. století (ne-li dříve) jedna z typických venkovských usedlostí tehdejšího Chebska. Ačkoliv se o této konkrétní stavbě nedochovalo mnoho informací, její stopy přece jen nezmizely zcela – svědčí o ní nejen historické mapy z let 1824–1843, ale i jediná dochovaná fotografie, která nám alespoň zčásti přibližuje její podobu.
Usedlost byla vystavěna jako uzavřený zemědělský dvůr, charakteristický pro chebský lidový stavební styl. Stavby tohoto typu bývaly pevné, funkční, ale přitom výtvarně osobité, dokonale přizpůsobené místním podmínkám i způsobu života. Na dochovaném snímku je patrné hospodářské stavení s kombinovanou konstrukcí – spodní část je zděná, zatímco štít je roubený. Sedlová střecha vrcholí zvoničkou, která mohla sloužit nejen k vyzvánění v případě požáru, ale i jako symbol domácí víry. Fasádu doplňují hrázděné štíty, typický prvek zdejší architektury, který dává stavbě lehkost a rytmus.
O jakou konkrétní usedlost se jednalo, nelze dnes s jistotou říci. Původní číslování domů se nedochovalo a vesnice samotná byla v roce 1953, po odsunu obyvatel a v souvislosti s vybudováním pohraničního pásma, srovnána se zemí.
Přesto i tento drobný střípek – fotografie s částečným pohledem na kdysi živý dům – stačí k tomu, aby v nás probudil obraz zaniklého světa. Světa, kde každý dům nesl příběh, kde zvon na střeše ohlašoval rytmus dne a kde se generace střídaly ve stínu hrázděných štítů. Usedlost v Bodenu tak dnes stojí alespoň v paměti jako tichá připomínka života, který byl navždy přerušen, ale nesmazán.
Zdroj fotografie: http://www.zanikleobce.cz/index.php?detail=96107
Dojmy: Dříve jistě malebná usedlost, která se bohužel nedochovala a tak jsem si dovolil zapůjčit její fotografii.