logo prehis.cz Cestování okres Cheb Beranovka dům eč. 36 krucifix

Beranovka - Kovárna

Informace

Navštíveno: Nenavštíveno

Historie: V malebné vesnici Beranovka se nachází historický skvost - barokní venkovská kovárna, která byla postavena v roce 1764. Tato stavba je unikátní svou obdélnou formou a volně stojící strukturou, která je vyrobena z kamene a částečně omítaná.

Kovárna má osm oken uspořádaných do dvou řad po čtyřech a je přízemní. Střecha pokrytá eternitem je korunována zvoničkou z roku 1932, která je umístěna na dvou dřevěných sloupech a zakončena kuželovitou střechou.

Průčelí stavby je zdobeno kovárnou s trojúhelným štítem, který je jednoduchý a bez členění. Kovárna má dvě vrata - levá jsou užší a zakončená segmentem, zatímco pravá jsou širší a zakončená půlkruhem. Ve štítu je obdélný otvor vedoucí do podkroví.

Pravá strana stavby je neomítaná a je zdobena fabionovou římsou. Na této straně je v první ose hluboký výklenek, uprostřed je vstup v kamenném ostění s nízkým světlíkem a třetí osu tvoří obdélné okno. Čtvrtá osa je slepá. Zbylé dvě stěny jsou hladké, bez členění a bez otvorů.

Kovárna si zachovala svou původní podobu až do současnosti, kdy byla upravena na obytné účely. Tato historická stavba tak představuje fascinující spojení minulosti a přítomnosti.

Zdroj: https://pamatkovykatalog.cz/kovarna-2325808

Zdroj fotografie: https://mapy.cz/s/refatakuge

Dojmy: Bohužel jsem ji nenafotil, a tak jsem si dovolil zapůjčit její fotografii.

Mapa

Fotografie

Kovárna v Beranovce
Kovárna v Beranovce
×