logo prehis.cz Cestování okres Cheb Beranovka dům eč. 32 kovárna

Beranovka - dům eč. 36

Informace

Navštíveno: Nenavštíveno

Historie: V malebné vesničce Beranovce se nachází usedlost, která je skvělým příkladem Tepelského lidového stylu. Její vznik lze datovat nejpozději do první poloviny 19. století, jak dokládají mapy katastru z let 1824 až 1843. Usedlost mohla být ovšem postavena ještě dříve.

Původně byla tato usedlost dřevěná stavba, což naznačuje, že mohla být postavena hrázděnou nebo roubenou technikou. V průběhu 19. století nebo na počátku 20. století prošla usedlost razantní přestavbou. Byla přeměněna na přízemní zděnou stavbu v lidovém slohu, krytou sedlovou střechou. V této podobě se usedlost dochovala až do současnosti.

Tato obytná stavba však nebyla jedinou součástí usedlosti. Kromě ní zde byly také hospodářské budovy a výměnek. Bohužel, tyto budovy byly v průběhu druhé poloviny 20. století zbořeny. Přesto však usedlost stále vyzařuje svou historickou atmosféru a připomíná doby, kdy byla plná života.

Zdroj fotografie: https://mapy.cz/s/fenopatofe

Dojmy: Zajímavá vesnická usedlost, která tvoří část kruhové návsi., Bohužel jsem ji nenafotil, a tak jsem si dovolil zapůjčit její fotografii.

Mapa

Fotografie

dům eč. 36 v Beranovce
×