logo prehis.cz Cestování okres Cheb Vila Alberta Kirchoffa Vila čp. 1455/7

Aš - vila čp. 873/12

Informace

Navštíveno: nenavštíveno

Historie: V malebném městě Aš se nachází architektonický skvost z počátku 20. století. Tento jedinečný dům, známý jako vila, byl postaven v roce 1913 podle návrhu renomovaného stavitele Ernsta Hausnera. Vila je vystavěna v modernistickém stylu, ale nechybí jí ani prvky secese, které dodávají jejímu vzhledu na jedinečnosti.

Vila je samostatně stojící budova s nepravidelným obdélným půdorysem. Její základ tvoří zvýšený suterén a nad ním se tyčí tři nadzemní podlaží. Poslední podlaží je elegantně vestavěno do podkroví, což dodává vile na výšce a majestátnosti. Střecha je polovalbová a je zdobena výraznými štíty.

Fasády vily jsou hladké a sokl je obložen kamenem, což dodává budově robustní a pevný vzhled. Jižní průčelí je zdobeno třemi okenními osami a hlavním vstupem. Východní průčelí je podobné jižnímu, ale je obohaceno o malý polygonální rizalit. Severní průčelí je také opatřeno štítem a kvůli klesajícímu terénu je zde výrazný zvýšený suterén. K tomuto průčelí je přistavěn malý kvadratický rizalit s krytou verandou.

Okna jsou pravoúhlá a dělená na čtyři pole. Na střeše jsou malé vikýře ve tvaru volského oka, což dodává vile na originalitě. Na objektu se dochovaly některé původní umělecké detaily, jako jsou vitráže a ornamentální mříže, které připomínají dobu, kdy byla vila postavena.

Zdroj: https://pamatkovykatalog.cz/vila-11164249

Zdroj fotografií: https://mapy.cz/s/dosorunube

Dojmy: Nádherná a honosná vila, kterou jsem bohužel nenafotil, a tak jsem si dovolil zapůjčit její fotografii.

Mapa

Fotografie

vila čp. 873/12 v Aši
×