logo prehis.cz Cestování okres Cheb Vila čp. 873/12 Vila Ernsta Hofmanna

Aš - vila čp. 1455/7

Informace

Navštíveno: nenavštíveno

Historie: V malebném městě Aš se nachází významná městská vila, která je skvělým příkladem geometrizující secese. Tento architektonický skvost byl postaven na počátku 20. století a dodnes si zachoval svůj původní vzhled, včetně řady uměleckořemeslných prvků. Bohužel, autor těchto plánů zůstává neznámý.

Vila je dvoupatrový dům s obytným podkrovím a polovalbovou střechou. Na uliční straně domu dominuje segmentový rizalit s třemi okny na každém patře, který přidává budově na výraznosti. Další rizalit se nachází na zadní straně domu.

Fasáda domu je zdobená v geometrizujícím secesním stylu. Výzdoba je nejvíce patrná kolem oken, na římsách a pod okraji střechy, což dodává budově jedinečný charakter.

Na levé straně domu se nachází schodišťový rizalit, který je zakončen valbou a napojuje se do střechy hlavní hmoty domu. K tomuto rizalitu je napojeno zděné zádveří s hlavním vstupem, což přidává na praktičnosti a funkčnosti celého domu. Tato vila je skutečným pokladem města Aš a její architektura je dokonalým příkladem geometrizující secese.

Zdroj: https://pamatkovykatalog.cz/vila-11164273

Zdroj fotografií: https://mapy.cz/s/kusomagade

Dojmy: Nádherná a honosná vila, kterou jsem bohužel nenafotil, a tak jsem si dovolil zapůjčit její fotografii.

Mapa

Fotografie

vila čp. 1455/7 v Aši
×