logo prehis.cz Cestování okres Cheb Vila čp. 1455/7 Vila Gustava Fischera ml.

Aš - Vila Ernsta Hofmanna

Informace

Navštíveno: nenavštíveno

Historie: V malebném městě Aš se tyčí solitérní vila, která je svědkem doby minulé. Tato vila, postavená v roce 1908, nese jméno Ernsta Hofmanna. Její architektura je inspirována geometrizující secesí, což je styl, který se vyznačuje jednoduchými, ale elegantními tvary. Autor plánů této vily zůstává neznámý.

Vila je patrový dům s obytným podkrovím a obdélníkovým půdorysem. Na pravé straně domu je schodišťový rizalit, což je architektonický prvek, který se vyznačuje svou výraznou vertikální linií. Hlavní a zadní průčelí domu jsou také zdobeny rizality.

Střecha domu je sedlová, což je tradiční střešní konstrukce. Na levé straně střechy je velký valbový vikýř, který přidává charakter a prostor podkroví.

Uliční průčelí domu má dvě osy. V přízemí je rizalit a v pravé ose je balkon. Na pravé straně je také zděné vstupní zádveří, které vítá návštěvníky.

Levá strana domu je zdobena dvěma vikýři. Jeden z nich je velký a hrázděný, což přidává rustikální kouzlo.

Na zadní straně domu jsou dvě menší přístavby. Jedna je patrová veranda, ideální místo pro odpočinek a druhá je malý přístavek, který může sloužit jako skladový prostor.

Fasáda domu je hladká s geometrizujícím secesním dekorem kolem oken a dveří a na hlavním rizalitu. Tento dekor dodává domu jedinečný vzhled a zdůrazňuje jeho historický původ. Vila Ernsta Hofmanna je skvělým příkladem secesní architektury a je důležitou součástí kulturního dědictví města Aš.

Zdroj: https://pamatkovykatalog.cz/vila-ernsta-hofmanna-11164276

Zdroj fotografií: https://mapy.cz/s/pufujosako

Dojmy: Nádherná a honosná vila, kterou jsem bohužel nenafotil, a tak jsem si dovolil zapůjčit její fotografii.

Mapa

Fotografie

Vila Ernsta Hofmanna v Aši
×