logo prehis.cz Cestování okres Cheb spořitelna Tělocvična

Aš - škola

Informace

Navštíveno: nenavštíveno

Historie: V malebném městě Aš stojí historická budova, která je skvělým příkladem moderního stylu s prvky secese. Tato budova, postavená v roce 1912, je dílem neznámého autora a od svého vzniku slouží jako základní škola.

Budova má tvar písmene H a je rozdělena na tři části: střední trakt a dvě boční křídla. Před vstupem vytvářejí boční křídla čestný dvůr, zatímco na opačné straně je sportoviště. Hlavní vstupy jsou strategicky umístěny v zádveřích na rohu mezi středním traktem a bočními křídly.

Střední trakt je vyšší a je zakončen strmou sedlovou střechou, zatímco boční křídla mají vysoké valbové střechy. Fasády jsou jednoduché a elegantní se secesním dekorem a pískovcovým obkladem. Ve středním traktu je spojovací chodba a tělocvična, zatímco boční trakty slouží jako učebny.

Hlavní průčelí středního traktu má pět okenních os s segmentovými okny v přízemí a kruhovými v patře. Na každé straně střední části budovy je nižší chodba s vstupním zádveřím. Boční křídla mají po pěti okenních osách a polygonální vikýř.

Tato budova je skvělým příkladem architektury své doby a stále slouží svému původnímu účelu - vzdělávání mladých lidí. Je to skutečný poklad města Aš.

Zdroj: https://pamatkovykatalog.cz/obecna-a-mestanska-skola-11164279

Zdroj fotografie: https://mapy.cz/s/hofararelo

Dojmy: Zajímavá stavba, kterou jsem bohužel nenafotil, a tak jsem si dovolil zapůjčit její fotografii.

Mapa

Fotografie

škola v Aši
×