logo prehis.cz Cestování okres Cheb Vila Heinricha Justa Vila Christofera Fischera

Aš - Vila Hermanna Schmidta

Informace

Navštíveno: Nenavštíveno

Historie: Vila prokuristy Hermanna Schmidta je skvostem secesní architektury, který se tyčí ve městě Aš. Tento jedinečný objekt, postavený v roce 1912 podle návrhu stavitele Ernsta Hausnera, je jako tajemná krabice plná architektonických překvapení.

Hlavní vstup, skrytý na pravém bočním průčelí, vás zve do světa, kde se prolínají umění a architektura. Střecha domu je jako horský hřeben, posetý malými vikýři, které připomínají horské chaty.

Pravé boční průčelí je jako divadelní scéna, kde hlavní roli hraje rozměrný rizalit. Uvnitř tohoto rizalitu se skrývá vnitřní schodiště, které je jako spirála vedoucí do vyšších pater.

Levé boční průčelí je spojeno s nárožní věžicí, která je jako maják, který vede návštěvníky k vile. Ze zadního průčelí vystupuje rizalit, který připomíná pevnost.

Fasády jsou jako plátno malíře, plné štukových prvků a okenních otvorů s bohatým lemováním. Vila je plná uměleckých prvků, které připomínají dobu, kdy byla postavena.

Tato vila je skvělým příkladem secesní architektury a dokonale ilustruje dobu, ve které byla postavena. Je to skutečný poklad města Aš.

Zdroj: https://pamatkovykatalog.cz/vila-hermanna-schmidta-11164282

Zdroj fotografie: https://mapy.cz/s/nugodomuku

Dojmy: Nádherná a velmi bohatě zdobená vila. Vilu jsem bohužel nenafotil, a tak jsem si dovolil zapůjčit její fotografii.

Mapa

Fotografie

Vila Hermanna Schmidta v Aši
×