logo prehis.cz Cestování okres Cheb Vila Gustava Penzela Vila Hermanna Schmidta

Aš - Vila Heinricha Justa

Informace

Navštíveno: Nenavštíveno

Historie: V roce 1924 se v Aši začala psát historie architektury. Továrník Heinrich Just si přál postavit vilu, která by odrážela ducha doby a zároveň byla symbolem jeho úspěchu. K realizaci svého snu si vybral akademického architekta Karla Ernstbergera, jednoho z nejvýraznějších tvůrců architektury prvorepublikové moderny v severozápadních Čechách.

Ernstbergerův návrh byl zpracován v březnu 1924 a ještě téhož roku se stavba vily začala pod taktovkou stavební firmy Otto Lueckera. Výsledkem byla vila, která se stala ikonou tzv. Heimatstilu, stylu, který byl v té době velmi oblíbený.

Vila Just je mimořádným příkladem tohoto stylu. Její rohová věž je pokryta měděným plechem a střecha je pokryta původní bobrovkou. Okna jsou původní a okenice mají zelený nátěr. Zábradlí na kryté verandě, dekor hlavic sloupů a vstupní dekorativní mříž na dveřích, která nese monogram majitele H J, jsou typickými ukázkami Ernstbergerovy precizní tvorby v oblasti užitého umění. Jsou také zachovány původní okrasné vázy a koule.

Interiér vily je stejně působivý jako exteriér. Kompletní původní dispozice je zachována, včetně původního kamenného schodiště s kovaným zábradlím a krouženým dřevěným madlem. Dřevěné výplňové dveře s kováním, kovové prosklené dveře v salonu, okna, zábradlí, mříže, vestavěný nábytek a stropy jsou všechny původní.

Vila Just je tedy nejen významným příkladem architektury prvorepublikové moderny, ale také mimořádně dochovaným objektem, který nám umožňuje nahlédnout do minulosti a pochopit, jak se žilo v době, kdy byla postavena. Je to skutečný poklad v srdci Aše.

Zdroj: https://pamatkovykatalog.cz/vila-heinricha-justa-13052537

Zdroj fotografie: https://mapy.cz/s/cajedupeca

Dojmy: Nádherná a velmi bohatě zdobená vila.

Mapa

Fotografie

Vila Heinricha Justa v Aši
×