logo prehis.cz Cestování okres Cheb Vila Gustava Hilfa Vila Heinricha Justa

Aš - Vila Gustava Penzela

Informace

Navštíveno: Nenavštíveno

Historie: V malebném městě Aš se nachází vila, která je skvostem architektury. Tento solitérní dům, postavený v roce 1911, je dílem neznámého autora, který se inspiroval historizujícím stylem a secesními prvky.

Vila, kterou nechal postavit továrník Gustav Penzel, je zdobená bohatou štukovou výzdobou a stojí na vysoké kamenné podezdívce. Její téměř čtvercový půdorys a valbová střecha s krytinou z vláknocementových šablon dodávají budově kompaktní vzhled.

Uliční strana vily je zdobena rizalitem a štítovým vikýřem. Tříosé průčelí je dominováno hlavním vstupem a velkým oknem v levé ose. Střed domu je zdůrazněn rizalitem s štítovým vikýřem a menším polygonálním rizalitem. Pravá ose má obdélná okna v přízemí a sdružená úzká okna v patře.

Levé boční průčelí má tři osy. Pravá krajní osa má slepé okenní otvory a střední osa má tři úzká, vertikálně orientovaná okna. Druhé boční průčelí má dvě osy. Zadní průčelí domu je jednoduché s hladkou fasádou a třemi okenními osami.

Fasáda domu je zdobená pásovou rustikou v přízemí a profilovanou kordónovou římsou na všech stranách. Okenní otvory jsou lemovány šambránami a fasáda je doplněna dalšími štukovými prvky secesního tvarosloví. Tato vila je skutečným architektonickým skvostem, který odráží bohatou historii města Aš.

Zdroj: https://pamatkovykatalog.cz/vila-gustava-penzela-11164291

Zdroj fotografie: https://mapy.cz/s/folomamavo

Dojmy: Nádherná a velmi bohatě zdobená vila, kterou jsem bohužel nenafotil, a tak jsem si dovolil zapůjčit její fotografii.

Mapa

Fotografie

Vila Gustava Penzela v Aši
×