logo prehis.cz Cestování okres Cheb vila Gustava Geipela Vila Gustava Penzela

Aš - Vila Gustava Hilfa

Informace

Navštíveno: Nenavštíveno

Historie: V roce 1913, na Chebské ulici, se tyčí reprezentativní vila Gustava Hilfa, továrníka, který ji postavil hned vedle své textilní továrny. Tento kompaktní objekt, navržený J. A. Geipelem, je vystavěn v secesním slohu a je zdoben bohatou štukovou výzdobou fasád.

Vila má téměř čtvercový půdorys s vystupujícími rizality a je zastřešena mansardovou střechou. Uličnímu průčelí dominuje centrální rizalit s třemi osami oken. Boční průčelí jsou tříosá, ale pravé je nepravidelné. Zadní průčelí dominuje výrazný vstupní rizalit s třemi okenními osami, který slouží k osvětlení schodišťového prostoru. Fasády jsou bohatě zdobeny secesními štukovými motivy.

Fasády vily jsou bohatě zdobeny secesními štukovými motivy a prvky. Na výzdobě se podílí pásová rustika, šambrány, lizény a další drobné motivy. Tato vila je skvělým příkladem secesní architektury a je důležitou součástí historického dědictví města.

Zdroj: https://pamatkovykatalog.cz/vila-gustava-hilfa-11164303

Zdroj fotografie: https://mapy.cz/s/hupurufafu

Dojmy: Nádherná a velmi bohatě zdobená vila, kterou jsem bohužel nenafotil, a tak jsem si dovolil zapůjčit její fotografii.

Mapa

Fotografie

Vila Gustava Hilfa v Aši
×