logo prehis.cz Cestování okres Cheb Vila Hermanna Schmidta Vila Christiana Kirchhoffa

Aš - Vila Christofera Fischera

Informace

Navštíveno: Nenavštíveno

Historie: Vila Christofera Fischera, která se nachází v jihozápadní části města Aš, je skvělým příkladem reprezentativního rodinného domu. Tento dům byl postaven na přání ašského továrníka Christofera Fischera, který si pro tento úkol vybral stavební firmu Köhler a Pschera. Tato firma byla jednou z nejvýznamnějších stavebních společností v Aši na počátku 20. století.

V roce 1921 byly vypracovány plány stavby a v roce 1923 byl dům dokončen v secesním slohu. Vila zůstala v majetku Christofera Fischera až do roku 1945. Ve druhé polovině 20. století sloužil dům jako dětské jesle a později jako lékařské ordinace. V roce 2021 byla tato stavba prohlášena za kulturní památku.

Vila je samostatně stojící stavba na čtvercovém půdorysu s dvěma nadzemními podlažími, suterénem a obytným podkrovím. Je zakončena valbovou střechou s množstvím vikýřů. Severní průčelí, orientované do ulice Palackého, je zdobeno nápadným středovým rizalitem s velkým, půlkruhově zaklenutým centrálním schodišťovým oknem. Ve vrcholu štítu je pak trojité sdružené okno. V tomto průčelí je rovněž umístěn hlavní vchod, zvýrazněný edikulou s bosovanými polopilíři.

V jižním průčelí, orientovaném do zahrady, je jeden rizalit třípodlažní, s kamennými arkádami v přízemí a krytou verandou v patře, a druhý dvoupodlažní, s polygonálním půdorysem. Fasády jsou spíše střídmé, zdobené mělkými lizénovými rámci, decentními římsami a bosáží. Vila je zbudována ve stylu anglického domu a doplněna některými secesními prvky. Tato vila je skvělým příkladem architektury své doby a je důležitou součástí kulturního dědictví města Aš.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Vila_Christofera_Fischera_(A%C5%A1)

Zdroj: https://pamatkovykatalog.cz/vila-christofera-fischera-11164306

Zdroj fotografie: https://mapy.cz/s/jejojolebo

Dojmy: Nádherná secesní vila, kterou jsem bohužel nenafotil, a tak jsem si dovolil zapůjčit její fotografii.

Mapa

Fotografie

Vila Christofera Fischera v Aši
×