logo prehis.cz Cestování okres Cheb Chata alpského spolku s výletní restaurací kostel Nejsvětější Trojice

Aš - kino

Informace

Navštíveno: Nenavštíveno

Historie: V roce 1930, v malebném městě Aš, se rozhodla Greta Friedrich postavit budovu kina. Tento projekt byl zpracován ve stylu moderny ústeckou architektonickou kanceláří Richarda Broscheho. Statiku stavby zajišťoval ústecký inženýr Gerhard Neumann a výstavbu prováděla místní stavební a projekční firma Köhler & Pschera.

Budova kina, která se nachází na Masarykově náměstí, je jednoduchá a obdélníková. Skládá se ze dvou částí - přední haly a zadního promítacího sálu. Hlavní průčelí je zdobeno centrálním balkonem nad arkádou se šesti sloupy. V přízemí se nachází loubí s vstupy do kina.

První patro má sedm oken, z nichž dvě jsou v ploše fasády a ostatní v podloubí. Druhé patro je ozdobeno balkonem s kovovým zábradlím a pěti francouzskými okny. Poslední patro má pět oken, která jsou stejná jako krajní okna prvního patra. Střední část uličního průčelí je zdůrazněna převýšením střechy, což dodává budově jedinečný vzhled. Tato budova kina je skvělým příkladem moderní architektury a je důležitou součástí kulturního dědictví města Aš.

Zdroj: https://pamatkovykatalog.cz/kino-11164324

Zdroj fotografie: https://mapy.cz/s/pupezejuro

Dojmy: Zajímavá budova kina, kterou jsem bohužel nenafotil.

Mapa

Fotografie

kino v Aši
×