logo prehis.cz Cestování okres Cheb hřbitovní most kino

Aš - Chata alpského spolku s výletní restaurací

Informace

Navštíveno: Nenavštíveno

Historie: Chata na vrcholu Háj u Aše je skvostem architektury, který byl postaven v roce 1884 podle návrhu J. Hausnera. Tento romanticko-historizující styl byl oblíbený v té době a chata byla postavena za více než 4100 zlatých, což bylo financováno ašskou sekcí Německého a rakouského alpského spolku.

Chata prošla rozsáhlou dostavbou mezi světovými válkami, ale bohužel nejsou známy žádné podrobnosti o tom, kdo tuto dostavbu navrhl nebo realizoval. V roce 1994 byla původní terasa nahrazena novou železobetonovou konstrukcí, která dodala chatě moderní vzhled.

Bohužel, v roce 2009 došlo k požáru podkroví, který způsobil značné škody. Přesto se chata dochovala až do současnosti díky tomu, že střecha byla pokryta falcovaným plechem, který odolal plamenům.

Chata má nepravidelný půdorys, který se blíží tvaru obdélníka, s maximální délkou asi 20 metrů a šířkou přibližně 13 metrů. Skládá se ze suterénu, přízemí a obytného podkroví. Starší část stavby je zhotovena z hrázděného zdiva, zatímco novější část je zděná z režných cihel.

Suterén sloužil původně jako sklep, ale později zde byla zřízena kuchyň. V přízemí se nacházela výletní restaurace, která byla propojena s novodobou venkovní terasou. Podkroví bylo využíváno pro ubytování.

Mezi lety 2018 a 2021 prošla chata celkovou rekonstrukcí, takže dnešní podoba se může lišit od té, kterou ukazuje starší fotografie. I přes všechny tyto změny a výzvy zůstává chata na vrcholu Háj u Aše důležitým symbolem historie a kultury regionu.

Zdroj: https://pamatkovykatalog.cz/chata-alpskeho-spolku-s-vyletni-restauraci-u-bismarckovy-rozhledny-12539624

Zdroj fotografie: https://mapy.cz/s/cabelopede

Dojmy: Krásná budova chaty, kterou jsem bohužel nenafotil.

Mapa

Fotografie

Chata alpského spolku s výletní restaurací v Aši
×