logo prehis.cz Cestování okres Cheb tělocvična Vila Alberta Kirchoffa

Aš - Tělocvična tělovýchovného spolku Jahn

Informace

Navštíveno: nenavštíveno

Historie: V srdci města Aš, které je bohaté na historii a kulturu, stojí jedinečná budova, která je svědkem století sportovních úspěchů a odhodlání. Tato budova není jen obyčejnou tělocvičnou, ale symbolem hrdosti a ducha komunity.

Tělovýchovný spolek Jahn, založený v roce 1909, si nechal postavit tuto tělocvičnu v roce 1933. Projekt pro tuto budovu vytvořil architekt Heinrich Scherrer. Jeho návrh odráží vlivy německého kulturního okruhu 20. století, což dodává budově jedinečný charakter.

Tělocvična je jednopodlažní budova s obdélným půdorysem a sedlovou střechou. Fasády jsou hladké s okosenými okenními otvory, které dodávají budově moderní vzhled. Hlavní vchod je umístěn v jihozápadním štítovém průčelí, které je prolomeno řadou oken, což vytváří dramatický vstup do budovy.

Vnitřek budovy je jednoduchý halový prostor bez dalších etáží. Základní výškové řešení odpovídá třem nadzemním podlažím, přičemž poslední podlaží je vestavěno do podkroví.

Boční průčelí má šest velkých obdélných oken, které osvětlují hlavní sál tělocvičny. Protilehlé průčelí, které je orientované do sportoviště, má dva vstupy kryté markýzou.

Vnitřní prostor je zaklenut skružovým krovem, jehož konstrukce je viditelná. Tato budova je důležitou součástí sportovní historie města Aš a je hrdým symbolem jeho sportovního ducha.

Zdroj: https://pamatkovykatalog.cz/telocvicna-telovychovneho-spolku-jahn-11164330

Zdroj fotografie: https://mapy.cz/s/fehodateno

Dojmy: Zajímavá stavba, kterou jsem bohužel nenafotil, a tak jsem si dovolil zapůjčit její fotografii.

Mapa

Fotografie

Tělocvična tělovýchovného spolku Jahn v Aši
×