logo prehis.cz Cestování okres Cheb Vila Gustava Fischera ml. vila Gustava Geipela

Aš - Vila Gustava Fischera st.

Informace

Navštíveno: nenavštíveno

Historie: V roce 1897 se ve městě Aš objevila nová architektonická perla. Byla to vila, kterou si nechal postavit významný ašský továrník Gustav Fischer st. Vila byla postavena v historizujícím slohu, což bylo v té době velmi populární. Projekt vily vytvořila renomovaná stavební firma J. M. Köhler & Sohn, která se držela tradičního ducha s historizujícími a romantizujícími prvky.

Vila má obdélný půdorys a je charakteristická vystupujícím rizalitem na hlavním a zadním průčelí. Střecha je sedlová, což dodává vile klasický vzhled. Hlavní průčelí je tříosé s rizalitem uprostřed, který je zdoben dřevěnou konstrukcí a štukem. Boční průčelí má dvě osy s trojúhelníkovým štítem a verandou nebo zděnou částí. Zadní průčelí je zajímavé svým schodišťovým rizalitem a neobvyklým vchodem.

Fasády jsou zdobeny rustikou a šambránami kolem oken, což dodává vile jedinečný vzhled. Patro má vystupující plochy se štukovou výzdobou. Pod střechou je hrázdění s štukovými motivy, což je další z charakteristických prvků vily. Vila je oplocena kovaným plotem s kamennými sloupy, což dodává celému areálu pocit soukromí a bezpečí. Tato vila je skvělým příkladem architektury své doby a dodnes je považována za jeden z nejkrásnějších domů v Aši.

Zdroj: https://pamatkovykatalog.cz/vila-gustava-fischera-st-11164264

Zdroj fotografií: https://mapy.cz/s/bujenajeku

Dojmy: Nádherná a honosná vila, kterou jsem bohužel nenafotil, a tak jsem si dovolil zapůjčit její fotografii.

Mapa

Fotografie

Vila Gustava Fischera st. v Aši
×