logo prehis.cz Cestování okres Cheb dům čp. 1577/2 dům čp. 2245/13

Aš - dům čp. 2211/24

Informace

Navštíveno: Nenavštíveno

Historie: V malebném městě Aš se tyčí věžový dům, který je skvělým příkladem modernistické architektury. Tento dům byl postaven v roce 1936 podle návrhů architekta Alfreda Schopfa z roku 1934.

Dům je kompaktní dvoupatrová stavba na čtvercovém půdorysu. Na jižní straně domu je půlkruhový arkýř a na západní straně je schodišťový rizalit. Okna jsou rozmístěna po celém obvodu domu, což zajišťuje dostatek přirozeného světla.

Hlavní vstup je na severní straně a je zdůrazněn krytým zádveřím s balkonem. Nad druhým patrem je polopatro s malými horizontálními okny, které dodávají domu jedinečný charakter.

Dům je zakončen plochou střechou, která přesahuje před hmotu domu a vytváří zajímavý vizuální efekt. Sokl domu je z kamenného kvádrového obkladu a omítka je v zelenošedém odstínu, což kontrastuje se světlejší omítkou posledního podlaží.

Okna jsou zdobena cihlovými parapetními římsami a drobnými šambránami, což změkčuje strohý výraz fasády a dodává domu teplý a přívětivý vzhled. Tento dům je skvělým příkladem toho, jak modernistická architektura dokáže být jak funkční, tak esteticky přitažlivá.

Zdroj: https://pamatkovykatalog.cz/dum-11164333

Zdroj fotografie: https://mapy.cz/s/jomazolehe

Dojmy: Nádherný dům, který jsem bohužel nenafotil, a tak jsem si dovolil zapůjčit jeho fotografii.

Mapa

Fotografie

dům čp. 2211/24 v Aši
×