logo prehis.cz Cestování okres Cheb barvírna Adler Bismarckova rozhledna

Aš - Benešův palouček

Informace

Navštíveno: Nenavštíveno

Historie: Na okraji Aše, poblíž hranice, leží Benešův palouček, místo, které hraje klíčovou roli v historii Československa. Zde, 1. září 1915, Edvard Beneš riskoval vše při útěku z Rakousko-Uherska, aby se mohl setkat s Masarykem a podílet se na založení nového státu. Toto místo, nyní skryté v divoké přírodě, bylo kdysi svědkem Benešovy cesty za svobodou, kdy se s pomocí důmyslného plánu a přestrojení vyhnul zatčení a smrti.

Edvard Beneš, tehdy ve svých 31 letech, čelil hrozbě zatčení za svou činnost v odbojové organizaci Maffie. Po zatčení několika jeho spolupracovníků byl na řadě on sám, s trestem smrti za velezradu visícím ve vzduchu. V Aši se setkal s MUDr. Karlem Ammerlingem, který sloužil jako lékař ve vojenském lazaretu a byl známý svými návštěvami bavorských hospod. Společně naplánovali útěk do nejmenších detailů.

Dne 1. září se Dr. Amerling vydal v uniformě směrem k bavorským hranicím, následován Dr. Benešem s falešným pasem. Když narazili na bavorskou hlídku, Dr. Amerling použil knihu jako signál pro Beneše, aby se ukryl. Přestože se na první pokus ztratili, Beneš se nakonec dostal do Hofu a odtud do Švýcarska.

Na památku tohoto historického útěku bylo na jaře roku 1947 vytvořeno upomínkové zátiší s malým státním znakem a památným datem 1. IX. 1915. Pomník byl později zničen, ale v roce 1995 obnoven a místo je dnes známé jako Benešův palouček, připomínající odvahu a důležitost Benešova činu.

Zdroj: https://www.mistapametinaroda.cz/?id=295

Zdroj: https://www.info-as.cz/aktivita/benesuv-paloucek

Zdroj fotografie: https://mapy.cz/s/harodedojo

Dojmy: Jednoduchý pomník, který připomíná jeden z historických momentů tehdejšího odboje. Pomník jsem bohužel nenafotil, a tak jsem si dovolil zapůjčit jeho fotografii

Mapa

Fotografie

Benešův palouček v Aši
×