Malín - pomník obětem 2. světové války a osvobození

Informace

Navštíveno: 16. 8. 2019

Historie: Tento soubor se skládá ze dvou pomníků. Oba pomníky byly vytvořeny někdy v průběhu 2. poloviny 20. století jako připomínka zdejších událostí pro mě neznámým autorem. Zatím co větší pomník připomíná nejen oběti 2. světové války, ale také oběti 1. světové války, tak pomník druhý menší je připomínkou ruského osvobození od nacistické nadvlády nad touto vesnicí. Bohužel k oběma těmto pomníku se vztahuje velmi ponurý příběh, který se odehrál na konci války. Když německé jednotky na konci války tudy ustupovali tak dne 8. května 1945 do Malína přijela jednotka SS, která byla tou dobou velmi opilá. Tito vojáci vnikli do jednoho z domů a vyvlekli všechny muže, kteří se tam nacházeli a na druhé straně ulice je postříleli. Celkem zde padlo 8 mužů, ale to nebyl konec, jelikož ještě udělali to samé s dalšími dvěma domy. Mezi zastřelenými byla i jedna žena a to čtrnácti letá dívka, která byla zastřelená do srdce. Ironií osudu je že Rudá armáda sem dorazila jen o pár hodin později, a tak byl jen kousek od odvrácení této tragédie.

Zdroj: https://kutnohorsky.denik.cz/zpravy_region/vrazedne-besneni-nemcu-v-maline-na-konci-valky-si-mistni-pripominaji-dodnes-20150522.html

Dojmy: Zajímavé pomníky, i když u toho většího přemýšlím, zdali nebyl původně vytvořen ve 20. či 30. letech 20. století jen jako pomník obětem 1. světové války.

Mapa

a

Fotografie

×