Navštíveno: nenavštíveno
Historie: Kopaninská kyselka, někdy také nazývaná kyselka v Kopanině či v Novém Kostele, je volně přístupný minerální pramen, který vyvěrá na úpatí Krušných hor v přírodním parku Leopoldovy Hamry. Leží na okraji zlomu, jenž odděluje Krušné hory od Chebské pánve, a proto ji někteří badatelé řadí právě k této pánvi. Vlastní vývěr se nachází v těsném sousedství levého břehu Svažeckého potoka, v písčito-jílových nivních sedimentech. Podloží tu tvoří kontaktně metamorfované svory krušnohorsko-smrčinského krystalinika. V silně zamokřeném okolí lze spatřit typické probublávání oxidu uhličitého.
Historické záznamy o objevení či pojmenování pramene se nedochovaly. Divoký vývěr, který tu míval spíše sezónní využití, byl pravidelně sledován pouze v letech 1957 až 1959, kdy se prokázalo, že vydatnost a složení minerálky souvisejí s hladinou povrchových vod. Roku 2018 došlo k zásadnější úpravě prameniště – vývěr byl chráněn přístřeškem, doplněn dřevěným povalovým chodníkem a celkově lépe zajištěn, aby do něj nemohly pronikat povrchové vody. Realizováno bylo také kameninové jímání uložené ve větší betonové skruži, kde je mezikruží vyplněno štěrkem a odtok reguluje nerezová trubka.
Teplota minerálky kolísá kolem 10 °C a celková mineralizace dosahuje přibližně 130 mg na litr. Zároveň vykazuje vysoký obsah oxidu uhličitého, který se výrazně mění v závislosti na barometrickém tlaku a teplotě. V období měření v 50. letech 20. století mohl dosahovat až 2 100 mg na litr. Pramen má typicky kyselou chuť s mírně inkoustovou příchutí a hodnota pH se pohybuje zhruba mezi 3,5 a 6,0. Tato proměnlivost dodává Kopaninské kyselce jedinečný ráz a láká všechny, kdo mají zálibu v objevování přírodních minerálních vod.
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Kopaninsk%C3%A1_kyselka#cite_note-Jano%C5%A1ka-7
Zdroj fotografií: https://cs.wikipedia.org/wiki/Kopaninsk%C3%A1_kyselka#cite_note-Jano%C5%A1ka-7
Dojmy: Jistě chutná kyselka, kterou jsem bohužel nenafotil, jelikož jsem o ní nevěděl, a tak jsem si dovolil zapůjčit její fotografii.