logo prehis.cz Cestování Okres Sokolov Loket Pivovar Florian pomník

Loket - PP Moučné pytle

Informace

Navštíveno: 26. 3. 2017

Historie: Moučné pytle je přírodní památka vyhlášená v roce 1997 v Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Předmětem ochrany je několik skalních výchozů a skalek se zřetelnou blokovou odlučností žuly, vytvářejících tzv. mrazové sruby. Moučné pytle jsou součástí Geoparku Egeria, části Česko-bavorského geoparku. Péčí o území je pověřena správa CHKO Slavkovský les.

Lokalita leží přibližně 1 km západně od obce Cihelny, 3,2 km SV od Bořířan u Horního Slavkova, 2,8 km jižně od Doubí u Karlových Varů. Na některých vrcholech jsou vyvinuty skalní mísy. Skalní útvary se nacházejí v protáhlé partii pásma Kozích hřbetů, ve vrcholové části Jeleního vrchu (643,6 m n. m.). Je ukázkou blokové (žokovité) odlučnosti žuly, která se projevuje vznikem plochých a oblých balvanů. Ty jsou na sebe jakoby naskládány a odtud je i název „Moučné pytle“. Nejvyšší skalní věž je vysoká 7 m a na jejím temeni jsou vyvinuty tři skalní mísy.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Mou%C4%8Dn%C3%A9_pytle

Dojmy: Nejlepší přístup sem je z okresu Karlovy Vary z vesničky Cihelny po neznačené lesní cestě. I když je to výšlap převýšení skoro 200 m.

Mapa

Fotografie

×