logo prehis.cz Cestování Okres Sokolov Kámen Hraniční kámen PP Vysoký Kámen

Kámen - pietní místo kaple Božího těla

Informace

Navštíveno: 6. 5. 2017

Historie: Původní kaple Božího těla byla vystavěna v dnes již téměř zaniklé obci Kámen, v místě kde se v roce 1805 nalezli ukradené hostie z kostela sv Jiljí. O této krádeži je zmiňováno i ve Farní kronice, kterou zde budu citovat:

"V noci z 22. na 23. listopadu roku 1805, když kostelní hudebníci v hostince oslavovali svůj svátek svaté Cecilky, ukradli lupiči kostelní svaté nádoby. S nimi pak utekli směrem k Sasku. V blízkosti Vysokého kamene vysypali posvěcené hostie do sněhu. Po třinácti dnech je tam lidé našli nepoškozené. Tehdejší farář Krippner za doprovodu mnoha věřících hostie posbíral a odnesl domů. Kolem místa nálezu nechal postavit dřevěné ohrazení a začal obstarávat peníze na stavbu kapličky. Ze všech obcí farnosti, ale hlavně z Kraslic se sešlo tolik finančních darů, že se kaple mohla v roce 1817 na severním konci Vysokého kamene postavit."

Po odsunu německého obyvatelstva na konci 2. světové války, zde byl v 50. letech 20. století zřízen pohraniční prostor, a kaplička jako mnoho jiných staveb byla zbourána. Současná kaple stojí přímo na místě kaple původní.

Zdroj: http://www.regionzapad.cz/zpravodajstvi/kostelni-slavnostni-vysveceni-vyklenkove-kaple-boziho-tela-138173/

Dojmy: Vcelku moderní boží muka, raději bych viděl kdyby tu kapličku znovuvybudovali, podle dochovaných obrázků a fotek.

Mapa

Fotografie

×