Košťálov
logo prehis.cz Cestování okres Semily Komárov Kotelsko

Košťálov

Informace

Městský erb:

Kostalov_znak

Navštíveno: 9. 9. 2022

Historie: Košťálov, perla Libereckého kraje, je obec s bohatou historií a dynamickou současností. Tato obec, která je největší v mikroregionu Pojizeří, je známá svým hradem Košťál, postaveným Valdštejny v roce 1361. Tento hrad se stal základem pro název obce a byl jejím správcem, než se stala součástí Lomnického panství.

Košťálov se v polovině 19. století osamostatnil a od té doby si udržuje svou nezávislost. V roce 1895 zde byl založen hasičský sbor, který si za 800 zlatých pořídil první stříkačku. Tento krok byl součástí vzniku zakládajícího správního výboru hasičského sboru.

Počátek 20. století přinesl rozvoj obce, kdy byly založeny textilní továrny. V roce 1923 byla zahájena těžba melafyru a byl založen oddíl žen hasičského sboru.

V roce 1936 byl založen samostatný hasičský sbor Valdice-Kamínka a v roce 1942 bylo postaveno koupaliště, které bylo kvůli válce a souvisejícím hospodářským problémům deklarováno jako nádrž pro plavení koní. Mezi roky 1957 a 1964 probíhala stavba nové hasičské zbrojnice.

Od roku 1999 je Košťálov jako největší obec členem mikroregionu Pojizeří. V roce 2000 obdržel ocenění Vesnice roku Libereckého kraje a stal se členem svazku měst a obcí Krkonoše. Od 25. března 2005 používá obec znak a vlajku. Podle sčítání lidu z roku 2023 zde žije celkem 1641 obyvatel.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%A1%C5%A5%C3%A1lov_(okres_Semily)

Dojmy: Velká obec, nacházející se severně od Lomnice nad Popelkou, kde je řada zajímavostí.

Mapa

Fotografie

dům čp. 7 v Košťálově
dům čp. 8 v Košťálově
dům čp. 62 v Košťálově
dům čp. 70 v Košťálově
dům čp. 91 v Košťálově
Gráfkova lípa v Košťálově
hrad Košťálov v Košťálově
Janatův mlýn v Košťálově
kostel sv. Jakuba Staršího v Košťálově
Kovářův mlýn v Košťálově
krucifix v Košťálově
pomník obětem 1. a 2. světové války v Košťálově
PP Kovářův mlýn v Košťálově
sokolovna v Košťálově
sousoší Kalvárie v Košťálově