kaple se sochou sv. Jana Nepomuckého
logo prehis.cz Cestování okres Semily Kacanovy kaple Panny Marie kaple sv. Jana Nepomuckého

Kacanovy - kaple se sochou sv. Jana Nepomuckého

Informace

Navštíveno: 5. 9. 2022

Historie: V minulosti byla vesnice Radeč obklopena záhadou svého původu, vznikla kolem opuštěného poplužního dvora, který se poprvé objevil v historických záznamech v roce 1514, a jehož majitelem byl Beneš.

Postupem času se kolem tohoto dvora rozrůstala vesnice Radeč, kde v roce 1857 žilo 90 obyvatel ve 11 chalupách. V roce 1821 však osud zasáhl - panství Aehrenthalům se nelíbilo umístění vesnice, protože zde chtěli vybudovat loveckou oboru.

Postupně zakoupili domy, které nechali zbourat, a tak zanikla vesnice Radeč do roku 1890. Zachovala se pouze hájovna z roku 1846 a malebná kaple, kterou vystavěl Jan Zeman ze Žernova v roce 1836. Kaple vznikla nákladem místních obyvatel a do kaple byla umístěna lidová soška sv. Jana Nepomuckého. V roce 1837 byl do kaple instalován zvon.

Během 1. světové války byl zvon rekvírován pro válečné účely, čímž kaple přišla o svůj hlas. Po 2. světové válce začala kaple chátrat, vnitřní zařízení bylo buď rozkradeno nebo zničeno. Až v 90. letech 20. století nebo v prvním dvacetiletí 21. století byla kaple restaurována a opět získala svůj zvon.

Zdroj: http://www.kacanovy.cz/Radec/

Zdroj: https://pamatkovykatalog.cz/zvonice-15153934

Dojmy: Maličká kaplička na místě kde se dříve nacházela vesnice.

Mapa

Fotografie

kaple se sochou sv. Jana Nepomuckého v Kacanově
kaple se sochou sv. Jana Nepomuckého v Kacanově
kaple se sochou sv. Jana Nepomuckého v Kacanově
kaple se sochou sv. Jana Nepomuckého v Kacanově
×