Vojenský hřbitov z války 1866
logo prehis.cz Cestování okres Semily Hruštice márnice

Hruštice - Vojenský hřbitov z války 1866

Informace

Navštíveno: 6. 9. 2022

Historie: Vojenský hřbitov na Hruštici, založený v roce 1866 a vytvořený Emilem Nöelem, představuje dojemný soubor tří památníků obklopených kovaným plůtkem a branou na kamenném soklu.

V pravé části hřbitova se nachází památník věnovaný poručíku Heinrichu von Tuempling a dvanácti dalším vojákům saské armády. Pomník je masivní pískovcový obelisk umístěný na dvoustupňovém soklu. Na jeho čelní straně je vtesán nápis: "Hier ruhen in Gott 30 preussische, 20 österr. u. 12 sächsische Soldaten, gestorben in den Lazarethen zu Turnau. Der Tod ist der Sünde Sold aber die Gabe Gottes ist das ewige Leben in Christe Jesu unserem Herrn."

Uprostřed hřbitova se nachází památník připomínající vojáky z Pruska, Rakouska a Saska, kteří zemřeli v Turnově a okolí. Tvoří ho 190 cm vysoký pískovcový jehlan na hranolovém soklu, zakončený kamenným klínovým křížem. Na levé straně památníku je vytesán text: "Zde odpočívá 30 pruských, 20 rakouských a 12 saských vojínů."

V levé části hřbitova stojí památník z roku 1868 věnovaný padlým vojákům z Rakouska. Pomník je hladký pískovcový pylon na dvoustupňovém soklu. Na jeho čelní straně je nápis: "Pomník tento postaven a obnoven nákladem Spol. vojenských vysloužilců v Turnově." I když v Turnově nedošlo k žádně bitvě, tak v tomto městě byl založen vojenský lazaret, kde mnoho těchto vojáků zemřelo. V roce 2021 byl tento historický hřbitov obnoven, zachovávající památku na oběti válečných událostí.

Zdroj: https://www.turnov.cz/cs/mesto/osobnosti-a-zajimavosti-turnova/vysvetleni-nazvu-turnovskych-ulic.html

Zdroj: https://pamatkovykatalog.cz/vojensky-hrbitov-z-valky-1866-17967866

Dojmy: Malý hřbitůvek, který připomíná mrtvé vojáky, kteří zemřeli na zranění a nemoci v okolí Turnova.

Mapa

Fotografie

Vojenský hřbitov z války 1866 v Turnově
Vojenský hřbitov z války 1866 v Turnově
Vojenský hřbitov z války 1866 v Turnově
Vojenský hřbitov z války 1866 v Turnově
Vojenský hřbitov z války 1866 v Turnově
Vojenský hřbitov z války 1866 v Turnově
×