Navštíveno: Nenavštíveno
Historie: Xaverovský háj je les tvořící východní výběžek území Dolních Počernic v Praze, vklíněný mezi osadu Xaverov v Horních Počernicích a průmyslovou zónu Běchovic. Větší část lesa je od roku 1982 chráněna jako přírodní památka. Důvodem ochrany je 69,9 ha zalesněné plochy. Nachází se zde totiž významné porosty dubů v mnoha přirozených typech. Xaverovský háj byl dříve součástí velkostatku Dolní Počernice a patřil rodu Čejků z Olbramovic. Jednalo se o 55 ha druhotně zalesněné plochy (východní polovina nynější rozlohy). Tato plocha zbyla po obcích zničených za třicetileté války. Později toto území vlastnily rody Colloredů, Swertsů, Ehrenfeldů, Dohalských, Enisů a Dercsenyi. Ve dvacátém století vlastnila háj pražská obec, později stát a Státní lesy. V 60. letech 20. století byla přičleněna okolní půda a zalesněna i západní polovina háje. V letech 1979–1981 probíhala výstavba východní spojky. Bylo proto nutné odlesnění 2,62 ha území. Tímto vnějším zásahem došlo k rozrušení souvislosti území. Od roku 2002 do současnosti je celá oblast majetkem hlavního města Prahy.
Na území Xaverovského háje se nachází dubový les v několika přirozených typech (lipová doubrava, buková doubrava, bezkolencová doubrava). Tudíž jsou zde velmi staré stromy. V této oblasti bojují s nepůvodní vegetací a snaží se o obnovení přirozeného složení lesa. V tomto případě se jedná převážně o podporu dubů zimního a letního, habrů, olší a vrb na úkor nepůvodních jehličnatých porostů, jasanů, bříz a dubu červeného. Východní polovina nynější rozlohy byla druhotně zalesněna ve středověku po zničených obcích za třicetileté války. Západní polovina také byla zalesněna až později, a to v 60. letech 20. století. Z tohoto důvodu, se zde nenachází příliš mnoho bylin, můžeme říci, že je zde chudé bylinné patro. Pokud nějaké rostliny přece jen spatříme, tak se jedná převážně o rostliny jednoděložné.
Žije zde množství živočichů, jak obratlovců, tak bezobratlých. Významný je především výzkum Dr. Pulpána, který zde objevil výskyt velkých brouků z čeledi střevlíkovitých. Z bezobratlých zde byl pozorován lišaj borový (Sphinx pinastri), ze střevlíkovitých střevlík zahradní (Carabus hortensis), * střevlík hajní (Carabus nemoralis) či střevlík svraštělý (Carabus intricatus). Z ptáků se na lokalitě vyskytuje např.: žluna zelená (Picus viridis), strakapoud velký (Dendrocopos major), pěnice černohlavá (Sylvia atricapilla), rákosník zpěvný (Acrocephalus palustris), sedmihlásek hajní (Hippolais icterina), sýkora koňadra (Parus major), sýkora modřinka (Cyanistes caeruleus), káně lesní (Buteo buteo), poštolka obecná (Falco tinnunculus) či bažant obecný (Phasianus colchicus). Ze savců zde byl pozorován zajíc polní (Lepus europaeus), srnec obecný (Capreolus capreolus), liška obecná (Vulpes vulpes), kuna lesní (Martes martes), lasice kolčava (Mustela nivalis), lasice hranostaj (Mustela erminea), ježek západní (Erinaceus europaeus), rejsek obecný (Sorex araneus), myšice křovinná (Apodemus sylvaticus) a několik druhů netopýrů (Microchiroptera sp.).
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Xaverovsk%C3%BD_h%C3%A1j
Zdroj fotografií: https://cs.wikipedia.org/wiki/Xaverovsk%C3%BD_h%C3%A1j
Dojmy: Velmi zajímavý les, na který jsem bohužel pozapomněl, tak jsem si dovolil zapůjčit jeho fotografie.